Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яйцето – символ на плодородието и новия живот в българския фолклор

Снимка: БГНЕС

Велики Четвъртък е един от двата дни в Страстната седмица, в които багрим яйцата за Великден. Традицията повелява с тази важна задача да се захване най-възрастната жена в семейството, като първото яйце винаги се боядисва в червено. Според Православната църква, червеният цвят е символ на Христовата кръв и мъките, които той изживява на Светия кръст. От фолклорна гледна точка пък, яйцето е избрано за основен герой, около който се формира празникът, тъй като то е свързано със слънцето, живота и плодородието. Разчупването на черупката му се възприема като освобождаване от оковите на тленното.

Има и една любопитна традиция, свързана децата и младите хора в дома. За да бъдат опазени от зли очи и несполуки, бузките им се натриват с все още топлото първо червено яйце. След това то се съхранява пред домашната икона, до замяната му с ново на следващата година.

В украсата на Великденските яйца българката влага цялото си умение, естетически усет и традиция. Най-голямата колекция с писани яйца се съхранява в Историческия музей на Велинград. Местната самобитна художничка Мария Малчева е издирила и спасила от забрава модели отпреди повече от седем десетилетия.


С всяка следваща година се измислят нови техники за украса на Великденските яйца. Така към традиционните методи на багрене с бои от природни материали или на химическа основа, украсата им с восъчна писалка и пр. се прибавят и някои нетрадиционни похвати, за които разказваме в следващата публикация от колекцията на Радио България:

Дано да сме ви вдъхновили да създадете прекрасни писани яйца, който да увенчаят празника ви с вяра, радост и красота!

Вижте още:

Снимки: БГНЕC, Исторически Музей Велинград

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56

В България започват "Горещниците"

На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..

публикувано на 15.07.24 в 09:10