Специалистите от етнографския отдел на музея ще покажат традиционни техники и начини за украсяване на великденските яйца, разпространени в областта.
Изписването на великденски яйца с писалка и восък е вековна традиция, запазена в Чепинско. От музея посочват, че всеки посетител трябва да си донесе варено яйце, пчелен восък, битова свещ (за двама) и под вещото ръководство на етнографите сам ще изпише и отнесе в дома си сътвореното от собствените му ръце. Работилницата ще бъде отворена от 10.00 до 15.00 часа.
Повече за традицията на писаните яйца и символиката на изобразяваните орнаменти прочетете в материалите от колекцията на Радио България:
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..