Можете ли да опознаете България от птичи поглед, без помощта на дрон или на летателен апарат ? Отговорът е да, панорамните площадки са именно за това. Те са изградени високо в небето и разкриват спиращи дъха гледки към ждрела, заснежени върхове, язовири, речни меандри ...
Планината Родопи е рекордьор в това отношение. А най-известната и най-старата наблюдателница в района е
Панорамната площадка "Орлово око"
От нея се разгръща фантастична гледка към Буйновското ждрело и към селата Борино и Ягодина. За целта е изградена метална платформа, която е широка около 1.5 метра и е дълга цели 5 метра. Така че човек може спокойно да се разходи над бездната и да погледне на света от птичи поглед и по-точно от 1563 м височина. До наблюдателницата се стига по стръмен път от село Ягодина. Организират се и преходи с високопроходими возила.
Наблизо се намират Ягодинската пещера, Дяволското гърло и Триградското ждрело – едни от най-живописните природни творения в Родопите.
Панорамната площадка "Върхът"
Позволява да се разходите "по покрива на Родопите" в района на село Могилица.
"Тя изскача напред във въздуха от скала над Могилица", казва Илия Годев от Посетителския информационен център на съседното село Смилян и добавя:
"Освен че осигурява гледка от 1 473 метра надморска височина, последните нейни метри, които са буквално във въздуха, са със стъклен под. Така че усещането, не за свободен летеж, а по-скоро за свободно стоене във въздуха, е неповторимо. Площадката беше изградена от Община Смолян през 2022 г. Предприемчиви хора от Могилица и Арда предлагат достъп до нея с джипове, уазки и малки камиони."
Панорамната площадка над меандрите на р. Арда
Това е една от най-новите атракции в Източните Родопи. Тя беше открита през есента на миналата година, но предизвика нееднозначни реакции. Опасенията са, че мястото ще привлича още по-голям туристически наплив, който застрашава това благословено от природата местенце. Въпросната стъклена конструкция е дълга 9 метра и е проектирана да побира до 100 посетители наведнъж. От нея се открива гледка не само към т.нар. "Завоя" на Арда и язовир Кърджали, но и към древната крепост "Патмос" и връх Бездивен.
Вижте още:
Панорамната площадка край местността Петрова Нива
Странджа е вълшебна планина с почти девствена природа, която е все още незасегната от туризма. Ако посетите местността Петрова нива, непременно потърсете указателната табела към дървената платформа, изградена на ръба на една скала. Оттук се открива удивителна панорама към едно от най-съкровените кътчета на планината – меандрите на река Велека. И към … Босна. Но не държавата! Така се казва най-северният планински рид на Странджа.
Панорамната площадка над село Бов
Искърското дефиле в района на град Своге предлага едни от най-зрелищните въздушни гледки в България. Една от тях разкрива като на длан меандрите на река Искър. В западната част на село Бов е изградена дървена платформа с над 500 м височина. Оттук реката в нозете ви прилича на тънка сребриста нишка, а къщите – на разхвърляни кибритени кутийки. Мястото е достъпно и с автомобил, така че е подходящо и за трудно подвижни хора.
Вижте още :
Снимки: Венета Николова, БТА, visitsmolyan.bg, mogilitsa.com
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..
Празниците наближават и офертите за Коледа и Нова година се разграбват като "топъл хляб". Резервациите са започнали още от месец септември и сега е почти невъзможно да откриете свободни места в по-популярните ни дестинации , съобщават..
Одеона на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив. Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев, който посети реставрирания обект в центъра на града. Античната забележителност е част от древния форумен комплекс и официално..