През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон Рожен, изворите на река Чепеларска", която е реализирана по инициатива на Музея на родопския карст в град Чепеларе.
Кръговият маршрут започва от разклона за стария път за с. Левочево и е с обща дължина около 9 километра. Той е лек и приятен за разходки както пеша, така и с колела или с джип сафари, като преминава през няколко интересни и емблематични места за Родопа планина.
Първата спирка е пещера "Сбирковата", използвана в миналото за подземна лаборатория от пещерния клуб в гр. Чепеларе. Пътеката минава покрай пещера "Топчето", стига до местността "Рожен", както и до изворите на река Чепеларска. От там, след около 20 мин. маршрутът завършва на изходна точка. Маркировката е с червен цвят, а обектите по маршрута са обозначени с информационни табла.
Вижте още:
Снимки: Община ЧепелареЧаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..