Докато в България и Европа брояха бюлетините след парламентарните избор, Министерството на финансите продаде на 10 юни държавен дълг за 400 млн. лв. или почти 200 млн. евро. Обявено бе, че ще се емитират книжа за 200 млн. лв., но в крайна сметка бяха извадени за продажба двойно повече облигации.
Ценните книжа са с падеж след 6 години при лихва от 3,25%. Банките придобиха над 70% от облигациите, застрахователните дружества - 16,5% от ценните книжа, а пенсионните и гаранционните фондове закупиха 13%. По-дребни инвеститори си поделиха 0,3 на сто.
Столицата на България днес е домакин на Софийския икономически форум. Фокусът на петото издание на форума е поставен върху стратегическите предизвикателства и възможности за България и Югоизточна Европа. Сред основните теми попадат втората комисия на..
На основата на данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат, Институтът за пазарна икономика прогнозира, че вратата за страната ни към еврото ще бъде отворена от 1 януари догодина. Спрямо декември 2024 г. средногодишната инфлация..
От 2007 г., когато започва членството на България в Европейския съюз, у нас са постъпили 32 млрд. лв. от еврофондовете, според анализ на Института за пазарна икономика. Във всички големи инфраструктурни проекти са вложени европейски средства...