България се е отказала да се бори за реформите и инвестициите по Плана за възстановяване и устойчивост, заяви пред БНР бившият служебен вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов. По думите му, правителството на Николай Денков е допуснало сериозна грешка, защото при наличието на парламентарно мнозинство не е приело нужните закони. “Сега със ситуационни мнозинства не съм сигурен, че те могат да минат”, добави той.
Атанас Пеканов прогнозира следния сценарий: “Европейската комисия ще ни каже, че получаваме половината пари по втория транш и започва да тече едно време, в което, ако не изпълниш всичко останало, губиш всички пари и не можеш да получиш нищо повече до 2026 г.”
Бившият вицепремиер предупреди, че ако не вземем средствата по ПВУ, ще има дългосрочни последствия, защото ще изпуснем важни инвестиции.
“Всички смятат, че понеже икономически нещата се движат добре, тези пари не са необходими на България, но това е огромна стратегическа грешка. Огромен автогол ще бъде да загубим 8 млрд. евро, защото не искаме да приемем реформи, които ще ни помогнат”, коментира Атанас Пеканов. Той добави, че България не стои добре сред страните в Европейския съюз заради политическата нестабилност и липсата на редовно правителство.
Министерството на финансите публикува проектобюджет за 2025-а и структурния план до 2028-ма. До 6,4 млрд. лв. (3,3 млрд. евро) е планираният дефицит за 2025 г., което е 3% от БВП. Разходната част няма да надвишава 40 ва сто от БВП. В..
Селското стопанство в България запазва стабилността си като осигурява заетост на 6% от населението и формира около 4% от БВП. Това показват актуални данни за състоянието на сектора, представени от министъра на земеделието Георги Тахов на..
По време на последната сесия на Европейския парламент в Страсбург бяха представени най-важните параметри в бюджета на ЕС за следващите седем години, изключително сложна процедура, която изисква пълно съгласие между държавите-членки, и е допълнително..
Министерството на финансите публикува проектобюджет за 2025-а и структурния план до 2028-ма. До 6,4 млрд. лв. (3,3 млрд. евро) е планираният дефицит..
Селското стопанство в България запазва стабилността си като осигурява заетост на 6% от населението и формира около 4% от БВП. Това показват актуални..