В софийския музей "Земята и хората" днес отбелязват Деня на милосърдието, учреден, за да ни напомня за жертвите на ядрените бомбардировки, тероризма и войните. По традиция в този ден в зала "Гигантски кристали" се експонира "Камък от Хирошима".
Това е гранитен къс от уличната настилка в гр. Хирошима, която се е намирала в 200 м от епицентъра на ядрения взрив на 6 август 1945 г., т.е. в зоната на най-силно поражение, в която само камъните оцеляват. По-късно част от тези късове са демонтирани и върху всеки един е изработен барелеф на японската богиня на милосърдието Каннон. През 1991 г. по инициатива на международната асоциация "Камък за мир" и с подкрепата на жители на гр. Хирошима тези каменни късове са изпратени до политическите лидери на 188 страни в света, като символ на надеждата за мир за цялото човечество.
Българският "Камък от Хирошима" е предаден в музея "Земята и хората" през 1997 г. с ангажимента всяка година "Денят на милосърдието" да бъде отбелязван по подходящ начин.
От 11:00 ч. в музея по повод годишнината ще се състои концерт с участието на японската флейтистка Кейко Танака и българската пианистка Мануела Манолова.
Вижте също:
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..
"Днес отбелязваме една годишнина: 139 години от Сръбско-българската война и победата на младата Българска армия. Както Съединението е само българско дело, така и победата в тази война е победа само на Българската армия". Това каза пред журналисти..