Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златни и сребърни съкровища, открити по българските земи, гостуват в "Двореца" в Балчик

Снимка: БТА

Изложбата "Разкази от злато и сребро" на Националния исторически музей, подготвена за 100-годишния юбилей на Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик /някогашната лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург/, беше официално открита днес в черноморския град.



Експозицията показва едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи - оригинали и две копия, предаде БТА.



Сред предметите има такива, които не са показвани до този момент, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ.



Посетителите могат да видят прочутото съкровище на тракийската принцеса /жрица от могилата при Синеморец, случайно откритото Малко Преславско съкровище, което по своя характер и богатство е несравнимо, съкровището от Над Сент Миклош и др.

Експозицията може да бъде разгледана до 14 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивалът "Салон на изкуствата" се завръща в НДК след 10-годишно прекъсване

Най-богатият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, е възобновен под мотото "Диалог на цветове и мисли" с основна тема – обединяващата сила на изкуството. " Н ДК притежава на д десет фестивални форми, от които активни..

публикувано на 22.04.25 в 11:55
Ивайло Балабанов (1945-2021)

Двуезична книга за Ивайло Балабанов ще отбележи 80 години от неговото рождение

"Българин" е заглавието на новата двуезична книга със творби на Ивайло Балабанов (1945-2021),  която се подготвя за печат в чест на 80-годишнината от рождението на незабравимия български поет. Отпечатването на книгата на два езика – български и..

публикувано на 21.04.25 в 09:25
Гоблен

Изложба представя гоблени с вълна и коприна от Фландрия и Франция от XVI-XVIII век

В Националната галерия - Квадрат 500 в София е представена за първи път уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени). Експонатите са постъпили в колекцията през 1960-те от Българската народна банка за фондовете на неосъществената..

публикувано на 19.04.25 в 07:05