Съвместната експозиция "Диалог" на Кънчо Кънев и Валери Лазаров с корейката Чой Джи Юн е представена в Художествената галерия в Русе.
"Светът изпитва жизнено важна нужда от диалог и толерантност. В тази напрегната международна обстановка хората имат нужда от общочовешка кауза, разтапяща преградите от студенина и разделение. Да дадем шанс на Надеждата, намираща път в идните поколения!“- пояснява Кънчо Кънев. Убеден е, че това общо представяне ще изгради мост между различните култури на този разнолик и уникален свят, съчетал в себе си толкова неподозирана и спотаена красота. "В картините зрителят ще види различни начини на интерпретация, различни техники и възприятия. Това ще бъде един спонтанен и търсен диалог между творци, колекционери, организатори и публика", казва българският творец.
Кънчо Кънев и колегата му Валери Лазаров се срещат за първи път през 1973 година, когато кандидатстват в класа по дърворезба в тогавашния техникум, понастоящем Професионална гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура "Йосиф Вондрак" в Русе. През последните две години двамата подреждат няколко съвместни изложби, съобщава БТА.
"Предчувствахме, че ще бъде вълнуващо с Чой Джи Юн да съчетаем нашите съвместни възгледи за всичко, което ни вълнува. Спонтанно избрахме името "Диалог" за изложбата. Желанието ни беше да съберем в една експозиция съвременно изкуство от различни континенти", пише в поканата към изложбата Кънчо Кънев. Той уточнява, че Чой Джи Юн е на 33 години. Родена е в Сеул, Южна Корея и обича да рисува, докато пътува по света. "Достави ми огромно удоволствие да рисуваме заедно в Хага. Чой най-много се задържа в Южна Корея и Ню Йорк. Напоследък доста е впечатлена от съвременната арт сцена в България".
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..