През следващите 10 години у нас ще бъдат изградени над 19 хил. мегавата нови мощности, 90% от които от възобновяеми енергийни източници като слънце, вятър и вода, предвижда десетгодишният план за развитие на преносната електрическа мрежа на Електроенергийния системен оператор. Осемдесет и пет процента от новите ВЕИ мощности ще бъдат фотоволтаични централи.
В плана не е предвидена нова ядрена мощност заради сложността и дългия процес при нейното изграждане.
Според Електроенергийния системен оператор през следващите години страната ни – сега основен износител, ще покрива потреблението си чрез внос на ток на по-конкурентна цена.
В плана се изтъква и че въглищните ни централи изпитват изключителен пазарен натиск най-вече заради големите разходи за въглеродни емисии и без финансова подкрепа те няма да могат да произвеждат електроенергия.Международен семинар на тема "Енергийна и климатична дипломация" ще се състои днес в София, информират от Дипломатическия институт към министъра на външните работи. Форумът се провежда в рамките на проект, финансиран по линия на Официалната помощ за..
През първото тримесечие на 2025 г. Брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 3.1% в сравнение с първото тримесечие на 2024 г. и с 0.6% спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г., съобщи Националният статистически институт. Преизчислен в евро, БВП е..
До края на 2026 г. трябва да бъде подписан договорът за строителството на VII и VIII блок на АЕЦ “Козлодуй”, съобщи енергийният министър Жечо Станков при откриването на Международната ядрена конференция “Българската атомна енергетика – национална,..
Негативният ефект за България след възможното въвеждане от САЩ на 25% за стоките от ЕС ще е в размер на 678 млн. долара. Така общият износ на страната..