Три изключителни артефакта от фонда на музей “Старинен Несебър” са част от експонатите на четиринадесет български музеи, участващи в изложбата “Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция” в музея “Дж. Пол Гети” в Лос Анджелис.
Ценните предмети илюстрират богатото културно наследство на морския град през Античността и симбиозата със заобикалящите ги траки. Тогава градът е наричан Месамбрия - старото тракийско име на днешен Несебър.
Първият и най-интересен паметник е надгробна плоча на Юлия – Хеката от II век, в която се споменава за историята и произхода на града, разказва директорът на музей “Старинен Несебър” Тодор Марваков.
Плочата е висока и тясна, изработена от мрамор и завършваща в горния край с триъгълен фронтон. В горното релефно поле е изобразена починалата млада жена Юлия, която е облечена в дълга дреха и държи в ръцете си запалени факли. Долното поле е заето от изображение на покойната, седнала в двуколка и държаща две факли, придружена от своите слуги. Юлия е представена като Хеката – богинята на подземното царство, която се отправя към Хадес. От гръцкия надпис на плочата се разбира, че починалата е Юлия, дъщеря на Никий.
Вторият експонат е мраморна табела от IV век пр. Хр. с посвещение към Кибела – богиня, популярна както сред гърците, така и сред траките. Тя свидетелства за разпространението на култа към Кибела в Месамбрия.
На изложбата ще бъде показана и керамична сима с декорация на антични къщи и различни изображения по тях от втората четвърт на IV век пр. Хр. Изработена е от светлокафява добре пречистена глина и по нея са запазени следи от оцветяване на изображенията с червена, жълта и синя боя.
Експонатите нямат стойност, те са безценни и изключително редки, заяви Тодор Марваков, изтъквайки, че предметите показват интересни неща от историята на нашите земи.Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..
На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра..