Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ) към БАН. От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата.
Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия – от късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя – и илюстрират важното място на Тракия в древния свят.
Ще бъдат представени емблематични за древна Тракия открития по нашите земи. Посетителите на Музея Гети ще могат да разгледат отблизо Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други, научаваме от интервю на БТА с доц. д-р Маргарит Дамянов от НАИМ при БАН.
По думите му, водещи световни музеи също са предоставили предмети от своите колекции. Сред тях са музеят „Лувър“ в Париж, Британският музей, музеят „Метрополитън“ в Ню Йорк и самият музей „Гети“. И още - тъй като древните тракийски земи се простират и извън съвременните граници на България – върху части от днешна Турция, Гърция, Румъния, Сърбия и Северна Македония, за първи път в подобна изложба участват и експонати от Гърция и Румъния, съобщава БТА.
Вижте още:
На 6 октомври отбелязваме паметта на един от 12-те Христови апостоли – свети апостол Тома. Св. Тома бил рибар от Галилея. След като чул благата вест за Иисус Христос, оставил всичко и Го последвал. Според Светото писание апостолът не..
На 5 октомври честваме паметта на светата мъченица Харитина, както и на светия свещеномъченик Дионисий, епископ Александрийски. Света мъченица Харитина останала сираче още дете и била отгледана като дъщеря на благочестивия християнин..
На 4 октомври Църквата възпоменава свети свещеномъченик Йеротей, епископ Атински, света мъченица Виринея и преподобни Павел Препрости. Свещеномъченик Йеротей, епископ на Атина , е бил член на Атинския ареопаг и е обърнат към Христос от..
На 21 октомври възпоменаваме преподобни Иларион Велики и свети Иларион, еп. Мъгленски. Свети Иларион Велики е роден през 291 г. в..
На 22 октомври, Българската православна църква отбелязва Прославление на светите мощи на Патриарх Евтимий Търновски. Той е последният български..