Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варна и Сливен се потапят "В света на музиката" с маестро Веско Пантелеев-Ешкенази

"Будител – това е личност-явление. Моите будители, които са ми предали огъня, са в миналото", казва световноизвестният български цигулар

13
Веско Пантелеев-Ешкенази
Снимка: личен архив

Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на маестро Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов. На 1 ноември музикантите ще излязат на сцената на Конгресния център във Варна, а на 7 ноември ще бъдат в Сливен за концерт в едноименната зала. Началото и на двата концерта е 19 часа българско време.

"В света на музиката" е много специфичен проект и съм изключително благодарен на Плевенската филхармония и лично на нейния директор Любомир Дяковски, че откликнаха на идеята ми да направим такава програма" – разказва в специално интервю за Радио България Веско Ешкенази.

Любомир Дяковски, Вероника Тодорова, Веско Пантелеев-Ешкенази и Георги Милтиядов
"Това не е обикновената програма, на която един цигулар излиза да свири като солист на един оркестър. В нея освен мен участват и Вероника Тодорова, прекрасна българска акордеонистка и Георги Милтиядов, който е не само диригент, а и също така аранжор на всички произведения, които са направени в програмата. А те са от Моцарт, през Пиацола, през едно авторско произведение на Вероника, което е написала специално за нас. 

Вероника Тодорова
Минаваме през времето и отиваме чак до група Queen и Фреди Меркюри и Майкъл Джексън. А ако мога да издам една тайна, тъй като обновяваме програмата непрекъснато, за да я правим все по-интересна, свирим музика и на група AC/DC, което е наистина доста шокиращо в първия момент. И колкото и да е странно, една подобна музика на група като AC/DC, направена от Георги Милтиядов за оркестъра, цигулка и акордеон започва да звучи страшно симфонично и тогава разбираш, че хубавата музика, няма значение дали е писана преди 200 години или сега, когато е написана честно и красиво тя е едно цяло."  

Тази музика се и свири лесно – уточнява Веско Ешкенази. Тя говори за себе си и казва всичко, което композиторът е искал да предаде на музикантите и съответно на публиката, убеден е той. Началото на проекта "В света на музиката" е поставено през 2022 година и от тогава до днес музикантите са обиколили редица големи и по-малки градове из България, сред които  Плевен, София, Пловдив, Троян, Варна, Бургас, Созопол, Несебър, Поморие, Копривщица, Сливен, Ямбол, Стара Загора, Велико Търново, Силистра, Русе, Добрич, Дебнево и много други. Залите винаги са пълни казва ни с усмивка Ешкенази. Особена радост за музикантите са младите в публиката, понякога дори деца, защото по-този начин се възпитава отношението към класическата и световна музика.


"Били сме на места като Монтана (Северозападна България) например, където миналото лято в един много горещ ден с 40 градуса температура навън, залата нямаше климатизация, и ние не очаквахме някой да дойде. Залата се препълни от хора и бях много учуден, щото аз лично не бих отишъл в тази жега. Но на такива места, на които хората наистина имат огромна жажда да чуят нещо такова в България, в малки и големи градове, съм забелязал, че когато представиш подобен проект, залите се оказват малки за всички желаещи да го чуят. Бяхме в Троян миналата година и отпред стояха хора буквално часове преди концерта да се редят, за да могат да влязат в залата. Наистина няма граници и когато нещо е направено хубаво, с отговорност и си вложил всичко от себе си, мисля че тогава от само себе си хората откликват и искат да го чуят."


Музиката пробужда! И тъй като концертът във Варна е в Деня на народните будители – 1 ноември, питаме Веско Ешкенази, кой е неговият личен будител:

"Моята баба Виолета всъщност, която ми е дала цигулката в ръцете, така да се каже. Тя е дала цигулката в ръцете на цялото ни семейство. Тя беше човекът, който каза: "Започни да свириш и ще видиш колко красив инструмент е, ще разбереш, колко е важна музиката за хората и че няма нещо по красиво от нея". Мисля, че по-ясно от това въплъщение на думата будител, човек да ти отвори очите за нещо такова, няма. Когато говорим за будител това е личност-явление и моите будители в момента са в миналото, за съжаление. И не го казвам защото искам да съм песимист, но това са хора, които са ми показали наистина пътя в живота. Освен баба ми, това са моят професор в "Гилдхол скул” в Лондон Ифра Нийман и нашият велик диригент, който отдавна не е с нас, но трябва да го спомена – Емил Чакъров. Те са ми предали огъня и за мен те ще си останат хората, които са ме събудили за това, което правя в момента."


А работата на маестро Веско Пантелеев-Ешкенази е на световно ниво. Вече четвърт век той е първа цигулка в Кралския Концертгебау оркестър на Амстердам, като печели конкурс за мястото едва 29-годишен. С нескрита гордост заявява, че българската музикална школа е една от най-добрите в света и таланти у нас не липсват. Затова и той е толкова често в родината и вписва в препълнения си календар участия в проекти като "В света на музиката". А веднага след концерта с Плевенската филхармония в Сливен виртуозният ни цигулар се връща обратно в Амстердам, където започва подготовка с Кралския Концертгебау оркестър за турне в САЩ. 

"С две програми отиваме там – със симфония от Малер, а другата е със симфония от Шуман. Започваме турнето от щата Флорида. Надяваме се всичко там да е наред. Знаем засега, че концертите ни ще се осъществят в различни градове на Флорида. След това отиваме в Ню Йорк и Вашингтон. Турнето започва на 16 ноември и ще продължи две седмици."

Вижте още:


Снимки: личен архив на Веско Пантелеев-Ешкенази



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Найден Тодоров получи най-високия орден за култура в Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..

публикувано на 02.12.24 в 11:55
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Българистични четения събраха хуманитаристи на онлайн конференция по инициатива на университета в Мелитопол

Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..

публикувано на 29.11.24 в 17:45

Студенти от Великотърновския университет насърчават четенето сред българчетата в страната и по света

Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..

публикувано на 29.11.24 в 12:50