Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с неговия нестандартен поглед към българския фолклор, като колажната му техника наслагва оригинални записи, включително от ежедневието, с електронни звуци, хип хоп, джаз и др.
Сега Kottarashky се завръща в Берлин за две събития: премиерно представяне на филма "Балканска черна кутия" на 5 ноември, а на следващия ден – 6 ноември – ще изнесе там концерт. За него това е завръщане, защото не е имал в този град творчески участия от 10 години, макар че музиката му е издавана от берлински лейбъл.
"Балканска черна кутия" до момента е представен само на София Филм Фест в различни градове на България, така че берлинската му премиера е даже преди софийската. Предстоят прожекции извън страната, като Берлин е първата спирка, следва и Ню Йорк. Режисьор е Цветан Драгнев – документалист, познат и от спечелилата редица награди лента "Пустиняци". "Балканска черна кутия" разглежда темата за свободния дух, за трудностите пред музикантите и представлява един вид портрет на българския ъндърграунд. Основни герои са Kottarashky и групата му The Rain Dogs. "Филмът е много интересен, много нетипичен – представете си нещо като road movie (роуд муви) с много красиви кадри от България", разказва с вълнение Kottarashky.
Заедно с режисьора Цветан Драгнев представят филма пред публика в Берлин по покана на Българския културен институт, в рамките на Фестивал на българското документално кино, който се провежда от 31 октомври до 05 ноември в кино "Brotfabrik". "Балканска черна кутия" е преведен и на немски, но очакванията са предимно за българска аудитория.
"Със сигурност ще изпитат известна носталгия, понеже филмът наистина представя много красиви места от България, към които човек не може да остане равнодушен като ги види. Съответно с моята музика, която е свързана пак с нашите български традиции, така че със сигурност ще им стане мило", разкрива Kottarashky.
На следващия ден, 6 ноември, отново в Берлин, Kottarashky ще има концертно участие в "It’s a BAR" – този път не с цялата група, а само със Сандо Сандов, който е един от членовете на Rain Dogs. Kottarashky разкрива, че именно "Балканска черна кутия" е поводът за създаването на това дуо:
"Между другото покрай филма стана това, че направихме проект с него, само двамата, понеже режисьорът много искаше да снима на фестивала в Беглика, но беше невъзможно да заведа цялата група, а той (Цветан Драгнев) много държеше да има пасаж оттам. И всъщност заради това участие направих този вариант, който ми е като дуо – пак представяме моята музика от албумите на Kottarashky&The Rain Dogs, но в по-клубен вариант, който много ще пасне за Берлин – с модерни бийтове. А Сандо, който е един виртуозен музикант, тромпетът е основният му инструмент, но се оказа, че за мен даже е едва ли не по-добър на акордеон – той върти двата инструмента в този проект. Понеже има повече импровизация, парчетата са дълги и има много свобода за изява на Сандо. Наистина проектът стана доста различен."
Въпреки импровизационния момент, Kottarashky не определя музиката, която ще представи в Берлин като джаз – може би нещо като етноджаз с доста електроника, но и с много свежо живо свирене. Понеже по наблюдения на Kottarashky младите хора все повече се ориентират към електронната музика, той се надява с този проект да ги накара да усетят, че истинското удоволствие е в свиренето на живо:
"Аз даже започнах да правя парчета специално за този наш вариант със Сандо. В първото съм вкарал техно бийтове – аз не съм голям любител на техното, но по мой си начин ги преплитам. Това първо много ще се върже с Берлин – знаете, това е столицата на техното, и второ – наистина се надявам, че по този начин ще мога да достигна до малко по-млада публика, понеже… нашата започна да застарява", завършва с усмивка Kottarashky.
Снимки: Facebook/Kottarashky, siff.bg
Животът на Вирджиния Събева- GINI е музика. Като малка пее в хор, следват музикално училище, участие в музикалния формат "X Factor" и работа в чужбина. След завръщането си от Норвегия се занимава с деца като музикален педагог. Именно работата с..
Добил значителна популярност като част от дуета Pavell & VenciVenc’, Павел Николов пое по свой самостоятелен път в музиката. Дни преди рождения си ден (10 декември) издаде соловата песен "В изолатора". В нея освен изпълнител, той е и автор на..
Двама изпълнители от различни поколения се обединяват в неочакван дует - Орлин Горанов подава ръка на младата Паола в съвместната им песен "Заедно". Въпреки разликата в натрупания опит, гласовете на двамата се допълват прекрасно. Автор на музиката и..
Старопрестолният град Велико Търново е домакин на коледния концерт Vienna Magic на австрийския Йохан Щраус ансамбъл под палката на Ръсел МакГрегър...