Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. "Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на тракийския религиозен обряд. Открихме първия ритуално погребан кон в аполонийския некропол и първия надгробен надпис с тракийски имена. Разбира се присъстват и всички детайли от култа към мъртвите" – съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев пред БНР-Бургас.
Той съобщи също, че са приключили археологическите дейности до стария град в Созопол, където ще бъде построена новата автогара на морското градче. Римското ниво, до което са достигнали археолозите е разкрило зидани некрополи изабележителни артефакти, като Надгробна стела с танцуващ мъж с куче, на предполагаемо знатен жител на Аполония. Намерени са още оловни тежести за прашка, бронзови стрели и 22 броя сребърни монети – скифати, използвани през този период от античността. Сред находките са и ценни рисувани керамични съдове, скъпи и луксозни за времето си.
Учените са категорични, че в Аполония Понтика са живеели богати знатни особи, след като подобни артефакти са разкрити в другите 60 гроба от IV век Пр. Хр. около Каваци. Предстои антропологичен анализ на останките, които ще дадат повече данни за историята, а след това находките ще бъдат експонирани на вниманието на туристите.
Снимки: БТА, БГНЕС
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала Азия. Баща им грък езичник, починал рано; майка им Теодотия – християнка, ги утвърждавала в..
В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх..