Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Снимка: БТА

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него.
Свети великомъченик Мина бил египтянин и по време на римските императори Диоклетиан и Максимиан (284-305 г.), служил във войската. Заради гоненията срещу християните, Мина, който изповядвал християнството, захвърлил оръжието си и се оттеглил в планинската пустош, на пост и молитва в служба на Бога. Веднъж, по време на голям езически празник, той слязъл сред хората в града и ги призовал да изоставят идолите и да повярват в Бога и Спасителя на човешкия род. Подложили светеца на нечовешки мъчения, но той все оцелявал, а непоколебимата му вярата ожесточавала мъчителите. Накрая отсекли главата му и го хвърлили в голям огън, който разпалили. Когато пламъците изгаснали, вярващите дошли на мястото събрали останките му и ги пренесли в Александрия. Погребали мощите с почести, а след време на мястото била построена църква в името на светия мъченик. Там станали множество чудеса.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бакаджишкият манастир пази ценни реликви от Освобожението на България

Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..

публикувано на 03.11.24 в 08:05

На Архангелова задушница възпоменаваме починалите и раздаваме милостиня

В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..

публикувано на 02.11.24 в 04:25

Тайната мисия на цепелин L 59 или как Ямбол влезе в историята със световен рекорд

В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...

публикувано на 01.11.24 в 11:55