Българската индустрия се трансформира към производства с висока добавена стойност, става ясно от анализ на Института за пазарна икономика. Тази тенденция е най-добре изразена в областта на компютърната техника, електрониката и оптиката, които привличат най-голяма заетост.
Производствата с висока добавена стойност през последните години отбелязват троен ръст в сравнение с 2015 г.
Растеж има в секторите с по-висока механизация и автоматизация, които са по-добре интегрирани в европейските и международните вериги на добавена стойност.
Високотехнологичните производства привличат най-много заети – средно с 8 процента ръст годишно. Сериозни разлики има и в заплащането – три пъти по-високи средни разходи в компютърната техника в сравнение с производството на облекло и мебели.След публикацията на в-к "Financial Times", че "Лукойл" се готви да продаде рафинерията в България на катарско-британски консорциум до края на годината, дружеството излезе с официална позиция. В писмо до медиите собственикът на "Лукойл Нефтохим"..
Ако политическата криза продължава, пропуснатите ползи ще достигнат праг, от който нататък българският бизнес ще започне да губи необратима конкурентоспособност заради назряващи дефицити в образование, здравеопазване, инфраструктура, регионално..
Договор за инженеринг за изграждане на нови ядрени мощности на площадка №2 на АЕЦ “Козлодуй” ще бъде подписан днес с “Хюндай” и “Уестингхаус”. Според служебния енергиен министър Владимир Малинов договорът ще даде възможност в рамките на 12..
41% от членуващите фирми в Българската стопанска камара очакват спад в икономиката през 2025 г. 21% смятат, че няма да има промяна спрямо 2024-та...