"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" читатели, общественици, представители на институции и обществени организации, хора на духа и словото.
Книгата разказва по увлекателен начин за чужденци, оставили трайна диря в българската история и допринесли за това името на страната ни да не остава забулено в мрака на нихилизма или на така познатото ни великодушно снизхождение. Това са Александър I Батенберг, Луи Айер, генерал Иван Инзов, лейди Емили Ан Странгфорд, Джанюариъс Алойшиъс Макгахан, Едуард Кинг, Хосе Луис Пелисер, проф. Рикардо Пикио, Мерсия Макдермот и Мартин Кейниг.
А онова, което обединява всички тези личности, е голямата им любов към България, изтъкна вицепрезидентът Илияна Йотова и добави: "Неминуемо ще си направите тъжната равносметка - немалко хора от тях са мислили и обичали страната ни повече, отколкото, за съжаление, една немалка част от хората в България днес". Но собствената ни история, по думите на вицепрезидента, е и тази, която "винаги ни помага тогава, когато ни е много трудно".
Приветствайки гостите на премиерата на книгата си, Милена Димитрова подчерта: "Виждам одобрение за риска да работя в един толкова труден жанр - без да съм историк, да се опитам да преразкажа биографиите".
В представянето на "Десет велики българолюбци" участваха още д-р Меглена Плугчиева – бивш вицепремиер и бивш посланик на България в Швейцария и Лихтенщайн, проф. Красимир Станчев от университета "Рома тре" в Италия, Къдринка Къдринова – член на Съвета за електронни медии и др.
"Това не е типичната книжка, която започва с "Имало едно време …", посочи издателят на "Десет велики българолюбци" Илиян Андонов и сподели: "Милена се е ровила. Лично аз знам колко нощи е била в архивите, за да се опита да пресъздаде фактите обективно и да ни накара всички нас, в 21 век, да се замислим какво е карало тези хора да преплетат живота си и съдбите си с България".
За посетителите на представянето на "Десет велики българолюбци" имаше и изненада – възможност да си направят снимка редом с историческите личности, за които разказва Милена Димитрова. Специална мултимедийна апаратура на място заснемаше, обработваше и отпечатваше фотографиите в духа на времето, в което са живели героите на книгата.
Още фотографии от премиерата можете да видите в галерия след публикацията.
На 3 април честваме паметта на преподобни Никита изповедник, игумен на манастира Мидикия. Св. Никита е роден в Кесария Витинийска (северозападна Мала Азия) в благочестиво семейство. Майка му починала на 8-ия ден след раждането му, а баща му..
На 2 април почитаме преподобни Тит Чудотворец и свети мъченици Амфиан и Едесий. В този ден се служи Малко повечерие и се чете целият канон на св. Андрей Критски. От младостта си свети Тит Чудотворец се посвещава на монашески живот...
В България, когато заговорим за човек с лош късмет, често казваме: "Ех, какъв е Марко Тотев!". Но кой всъщност е Марко Тотев и как името му се е превърнало в нарицателно за човек, на който късметът все му изневерява? "Това е..
На 22 април Христовата Църква отбелязва Светли вторник. Светли вторник, като част от Великденската седмица, води основанието си от Възкресение..
На 23 април, тази година, Църквата отбелязва Светла сряда На този ден си припомняме свидетелството на св. Йоан Кръстител за Христос пред..