Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ад"

Снимка: YouTube

25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства, международни организации и НПО да поставят фокуса на общественото внимание върху този проблем, чиито реален размер и действителен характер често остават скрити.

Хората на изкуството винаги реагират първи на несправедливости и наболели проблеми. Така е и с Теодора Марчева, която написва и изпява песента "Ад". Тя е базирана на нейна лична история, преживяна по време на предишна връзка. Създава я с много любов заедно със звукорежисьора Петър Найденов, клипът е дело на Мартин Спасов – танцьор и режисьор.

"Поводът е моята първа връзка, която беше много травмираща. Като цяло се разказва за една връзка, в която има психически тормоз – защото тормозът не винаги е физически, но и психически, и той по принцип по нищо не отстъпва на физическия. Естествено всяка ситуация е различна", разказва Теодора Марчева.

Теодора Марчева

Според нея насилниците са такива, защото самите те са били жертви на насилие, особено в ранна детска възраст. Смята, че това са травмирани хора, на които трябва да се обърне внимание. Най-важно за нея е да не се допуска насилие в семейството, още там да започне нормалното израстване на детето. Но и в училище да се наблегне на възпитанието – колко е важно да сме емпатични. Намира, че
у нас все още сме със закоравяло мислене и като общество трябва всички да се заявим против насилието – това е наш дълг:

"Пожелавам си хората да станат по-добри в целия свят, не само в България. Да мислят за останалите, да разберат, че един от най-големите смисли в живота на човек е да помага на останалите. И че ако човек е сам – той няма нищо. И си пожелавам хората да обръщат повече внимание на психическото здраве в България, защото както казах, тук има една стигма, че това са глупости, което изобщо не е така."




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Bulgarian Classical Concerts – Los Angeles

"Български класически концерти – Лос Анджелис" започват официално на 6 ноември

Новата фондация с нестопанска цел Bulgarian Classical Concerts – Los Angeles , основана от две изключително успешни и талантливи българки – цигуларката Благомира Липари и композиторката Пенка Кунева, с цел да се популяризира българската класическа..

публикувано на 06.11.25 в 10:20

Тоника СВ отбелязва 45 години на сцена

Една от най-популярните през 80-те години на ХХ век вокални групи – Тоника СВ – отбелязва своите 45 години на сцена с голям концерт в София. На 8 ноември в Зала 1 на НДК ще прозвучат най-големите хитове на групата, които се пеят вече от няколко..

публикувано на 06.11.25 в 10:15

Група JazzBoree с авторска версия на "Росни ми, росни, Росице"

Група JazzBoree продължава линията на смесване на български фолклор с изразни средства, характерни за джаза. Музикантите от формацията откриват пресечната точка между фолклор и джаз именно в свободата на интерпретация – точно това чуваме и в..

публикувано на 05.11.25 в 10:15