Токът за бита може да поскъпне с почти 9% от догодина, показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Това означава, че при средно потребление от близо 400 киловатчаса сметките биха нараснали със 7-8 лв.
Причината за вероятното увеличение е, че прогнозата на регулатора за развитие на пазара се разминава с над 30% и за да не се натрупат загуби в системата, цените трябва да бъдат актуализирани, информира БНТ.
Докато през лятото над 40% от електроенергията се произвеждаше от слънчеви централи и цената беше ниска заради излишък, сега над 40% идва от ТЕЦ-ове. Ситуацията се утежнява и от недостатъчното количество вода, което не позволява използването на ВЕЦ-овете, произвеждащи по-евтин ток.
Според предварителни разчети увеличение от 1 януари 2025 г. ще има и на цените на природния газ с близо 10%.От 8 октомври започва налагането на ефективни санкции по отношение на търговците, които не спазват разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в България. Периодът на адаптация, при който институциите правят единствено предписания, приключва...
"Изграждането на част от автомагистрала “Рила", която е разклонение на магистрала “Струма" към Северна Македония, ще бъде отдадено на концесия." Това заяви в Кюстендил министърът на транспорта Гроздан Караджов. "На 1 октомври..
"Не считам, че трябва да се вдигат каквито и да е налози, данъци", каза социалният министър Борислав Гуцанов пред БНТ. “Достатъчно е тежко и без това положението на хората, за да се натоварва допълнително семейният бюджет“, така отговори министърът..
Растежът на националната икономика през второто тримесечие на 2025 г. се ускорява с 3,5% на годишна база. Според анализ на Българската народна банка..