Художествена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е продължено от сина.
Когато всяко лято се прибира в родния си край от Турция, работещият като скулптор Юсеин Юсуф малко по малко изгражда и обогатява пространството около чешмата и беседката. Подобно на траки, римляни и други преминали през Родопите култури, той също мечтае да остави след себе си следа. В замяна търси удовлетворението от това, че минувачите се спират, радвайки се на крайпътната чешма.
Четири десетилетия от първия положен камък пространството е изпълнено с десетки мраморни миниатюри. За съжаление, не всички посетители се отнасят с внимание и пазят сътвореното.
“Има счупени, изцапани и захвърлени мраморни плочи. Мраморът съм го носил от Измир. Но не се сърдя. Очаквам, че има и такива хора”, казва Юсеин Юсуф пред БТА.
Майсторът на крайпътната чешма вече замисля следващия си проект, с който да дообогати своята художествена галерия сред природата. Зарича се, че докато е жив, ще продължи това свое дело.
Снимки: БТА
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...