Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Тя обясни, че Бюджет 2025 отразява политиките през последните години. Разходите превишават приходите с 18 млрд. лева /9.2 млрд EUR/, но се спазва рамката на 3-процентния дефицит от БВП, заяви тя.
Петкова припомни, че изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост приключва в средата на 2026 г. Досега България е получила две плащания по НПВУ в размер на 2,7 млрд. лв. /1.38 млрд EUR/, а 7,8 млрд. лв. /3.99 млрд EUR/ е размерът на неполучените плащания. По думите ѝ, основният проблем на ПВУ е сгрешената му цялостна философия.
"Още в началото в плана са заложени тежки реформи, които не могат да бъдат изпълнени“, каза финансовият министър и уточни, че тежките реформи другите държави-членки са ги включили най-накрая, предаде БГНЕС.
Петкова подчерта, че България е единствената страна, която не е приела глава RePowerEU. Тя също отбеляза, че над 32% от БВП е делът на "сивата" икономика в България, докато в Хърватия и Румъния е 28%. Според нея през последните години у нас са приемани "хаотични политики и законодателство".
Пълното присъединяване на България и Румъния към Шенген е от най-значимите събития за региона, заяви пред Софийския икономически форум вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Над 18 000 гръцки фирми работят в България. Обемът на..
Столицата на България днес е домакин на Софийския икономически форум. Фокусът на петото издание на форума е поставен върху стратегическите предизвикателства и възможности за България и Югоизточна Европа. Сред основните теми попадат втората комисия на Урсула..
На основата на данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат, Институтът за пазарна икономика прогнозира, че вратата за страната ни към еврото ще бъде отворена от 1 януари догодина. Спрямо декември 2024 г. средногодишната инфлация..