В навечерието на Атанасовден един от храмовете в околностите на София вече се подготвя да посрещне Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил, който тази година ще отслужи Божествената литургия в църквата на село Горни Лозен. "След службата архиереят ще благослови коливото, което ще бъде раздадено на всички благочестиви християни за здраве и благословение", казва отец Георги Марков от храм "Св. Атанасий Велики" и добавя:
"Началото на празника започва винаги предния ден, тоест на 17-ти вечерта. На вечерната служба на Антоновден се прави петохлебие, което след службата и молитвата се раздава на вярващите за благословение. Символизира Христос, който с пет хляба е нахранил 5 000 човека. Освен това в деня преди празника иконите се украсяват с цветя, а на следващия ден – на самия празник на светеца, приготвяме коливо – сварено жито, в което се слагат различни плодове, а отгоре с бадеми, орехи, захар и други украси се изобразява св. Атанасий Велики", разказва отец Георги.
Едноименният храм е един от най-красивите в Софийска епархия и е единственият на територията на столицата и нейните околности, който носи името на светеца. Но това, с което църквата е известна са мощите на св. Атанасий. За събитията около тяхното пренасяне, отец Георги Марков споделя:
"Когато пристигнах в храма през 2020-та година с благословията на Негово Светейшество, блажено починалият патриарх Неофит, бях много топло посрещнат от енорията. Малко по-късно разбрах, че в Доростолска епархия при отец Добри, който е и протосингел, се съхраняват части от мощите на св. Атанасий Велики. С благословията на Негово Светейшество изпросихме от него да ни даде частица от тях. Така на следващата година на летния празник на храма, тържествено посрещнахме пристигането на мощите, които вече 4-та година са на постоянно съхранение в храма."
Отец Георги е убеден, че и на предстоящия Атанасовден, храмът ще бъде изпълнен с хора, както винаги на този празник и допълва:
"Някой път има такова текучество на хора, че пред портата има опашка от богомолен народ, който чака, за да влезе в храма и да се поклони на мощите. Доколкото знам такива има само при нас, в Доростолската епархия и може би в още една или две църкви на територията на България. Предполагам, че няма толкова големи частици, така че да стигнат за всички храмове, които носят името на св. Атанасий. За нас е благодат, че точно ние в село Лозен, имаме частица от неговите мощи."
Снимки: Facebook /Храм Св. Атанасий Велики, БТА
На 24 април отбелязваме Светли четвъртък - специален ден от Великденската седмица , който има дълбоки корени в историята на Църквата. Това е време, когато вярващите си припомнят събитията, свързани с Възкресение Христово и споделят радостта, която..
На 23 април тази година Църквата отбелязва Светла сряда На този ден си припомняме свидетелството на св. Йоан Кръстител за Христос пред неговите ученици. Апостолите Андрей и Йоан били толкова впечатлени от това свидетелство, че..
Пастир на душата, свещеник на всички с открити сърца, съвременен пророк – някои от определенията, с които папа Франциск остава в душите на хората без значение от принадлежност, изповедание, вяра. През 2019 г. той посети България, избирайки визитата му..
На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу . Свети апостол Иасон произлиза от..
На 29 април честваме паметта на светите девет мъченици в Кизик и преподобни Мемнон Чудотворец. Монахът Мемнон Чудотворец се подвизавал в..