Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украинският парламент разреши купуването на ядрените реактори от Белене

Площадката на АЕЦ "Белене"
Снимка: Euractiv

Украинският парламент разреши закупуването на два руски ядрени реактора от България, съобщава Euractiv.

Комисията по енергетика във Върховната рада даде зелена светлина за закупуването на два стари руски ядрени реактора, за да се разшири АЕЦ "Хмелницки". "Кабинетът на министрите на Украйна и "Енергоатом" получават разрешение да преговарят, финализират текста, подписват, плащат, приемат и съхраняват оборудването", се казва в поправката, видяна от Euractiv .

Ядрената централа в Хмелницки в Югозападна Украйна е построена в началото на 70-те години от миналия век. Поради аварията в Чернобил тя винаги е работила с половин капацитет.

През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора от България за недовършената АЕЦ "Белене". Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро, припомня БГНЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министерството на финансите представи проектобюджета за 2025 г.

Министерството на финансите публикува проектобюджет за 2025-а и структурния план до 2028-ма. До 6,4 млрд. лв. (3,3 млрд. евро) е планираният дефицит за 2025 г., което е 3% от БВП. Разходната част няма да надвишава 40 ва сто от БВП. В..

публикувано на 19.02.25 в 09:05

4% от БВП се падат на аграрния сектор

Селското стопанство в България запазва стабилността си като осигурява заетост на 6% от населението и формира около 4% от БВП. Това показват актуални данни за състоянието на сектора, представени от министъра на земеделието Георги Тахов на..

публикувано на 18.02.25 в 15:10
Ивайло Вълчев, Ирина Недева и Андрей Ковачев

Конкурентноспособността е ключова тема в ЕП според български евродепутати

По време на последната сесия на Европейския парламент в Страсбург бяха представени най-важните параметри в бюджета на ЕС за следващите седем години, изключително сложна процедура, която изисква пълно съгласие между държавите-членки, и е допълнително..

публикувано на 17.02.25 в 11:10