Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около две трети от българите са против влизането ни в Еврозоната

Снимка: Ани Петрова

Едва 25,7% от българите са за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г., а 30,8% приемат въвеждането като задължително условие на членството ни в ЕС, но искат то до стане по-късно. Останалите се колебаят. 
Според проучване на социологическа агенция „Мяра“, проведено между 29 и 31 януари на въпроса принципно „за“ или „против“ България да приеме еврото 57,1% са „против“, а 39% са „за“.

Данните са от независим телефонен сондаж на агенция „Мяра“, проведен между 29 и 31 януари 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани, съобщава БТА. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.
При опции присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г., отлагане или практически отказ, не се очертава отчетливо мнозинство, но все пак най-сериозното натрупване остава в опцията „Еврото да не се приема никога“ – 41,4%.
Според изследването, по-възрастните са и онези, които показват повече притеснения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Черна гора създава работни групи за туристическо сътрудничество с България

Министърът на туризма на Черна гора Симонида Кордич съобщи, че до края на месеца ще бъдат създадени работни групи, които ще работят по откриването на пряка самолетна линия между Подгорица и София и по комуникацията между министерствата на туризма в..

публикувано на 06.02.25 в 11:50

България участва в най-голямото туристическо изложение в Турция ЕМИТТ 25

В Истанбул беше открито  международното изложение за туризъм и пътувания в Източното Средиземноморие ЕМИТТ 25, което ще продължи до 7 февруари. Експертите го поставят сред петте най-големи туристически изложения в света.  Организира се под егидата на..

публикувано на 05.02.25 в 13:15

The Economist провежда форум, посветен на българската икономика

Списание The Economist провежда днес в София форум, посветен на развитието на българската икономика. Събитието събира представители на държавните институции, бизнеса и банковия сектор, дипломати.  Почетен гост и лектор на форума ще бъде президентът..

публикувано на 05.02.25 в 07:35