Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценаристите Веселин Диманов и Димитър Стафидов пред Радио България:

За личностите, които оставят следа в българското общество и филма "Милен"

Юристът Кристиян Таков и журналистът Милен Цветков са хора, устояли на превратностите на Прехода

Милен Цветков
Снимка: БГНЕС

Великден на 2020 година остана в историята по две причини. Първата, беше извънредното положение, въведено заради върлуващият тогава Covid-19 и наложило ни редица ограничения, от чийто последици все още се възстановяваме. Втората, за съжаление, отново е следствие от извънредно положение. То обаче продължава и до днес, при това без надежда за скорошната му отмяна. Става дума за войната по пътищата, която, през зловещия 19 април на изпълнената с изпитания 2020-а, отне живота на един български журналист. Милен Цветков беше от онези силни личности, които не се примиряват с компромиси стане ли въпрос за защитата на свободата на словото и изобличаването на социалната и политическата неправда. Той не позволяваше важните въпроси да бъдат заглушавани от натиска на влиятелните среди и настояваше да се говори истината, дори ако това означаваше да се сблъска с мощни интереси. Именно тази негова безкомпромисна позиция – в името на обективната и независима журналистика – го превърна в символ на борбата срещу системните злоупотреби на силните на деня. А съмненията дали смъртта му бе опит за убийство или тривиален нещастен случай остават.

Веселин Диманов и Димитър Стафидов

Преди година режисьорът Веселин Диманов и монтажистът Димитър Стафидов, с подкрепата на децата на Милен – Калина и Боян, започнаха работа по сюжета на лентата "Милен", която представя обичания журналист без маска – такъв, какъвто беше през целия си живот. Филмът се базира на над 40 интервюта, стотици часове телевизионен архив и личния архив  на журналиста. Премиерата му ще се състои на 20 февруари в НДК:

"Над 40 интервюта, като всяко от тях е между 1 и 3 часа, главно с колеги на Милен. Филмът представлява 90% разказ за кариерата му във всичките ѝ проявления и цветове и 10% личен живот, през погледа на децата му, защото те самите искат да покажем какъв журналист е бил Милен " – обяснява Димитър Стафидов.

Сред колегите, които говорят за работата и приятелството си с Милен Цветков, личат имената на журналистите Лора Крумова, Георги Милков, Камен Воденичаров и други.

Димитър признава, че да се докосне по този начин до света на Милен и да прави филм за него, е изключителна чест, тъй като родителите му са били зрители на всички негови предавания през годините, което му е позволило да чува ежедневно гласът му от екрана.

Филмът за Милен Цветков не е първият реализиран от  професионалния тандем Диманов - Стафидов. През 2022 г. на екран се появява лентата "Моралът е доброто", посветена на друга емблематична личност от обществено-политическата ни сцена  – юристът Кристиян Таков, починал от рак през 2017 година. Макар да имат различна съдба, има нещо, което обединява двамата българи:

"Преходът, който не се състоя и остана в паметта на българите като нещо, което е лошо, не се е състояло и, разбира се, някой се е облагодетелствал от него. Това са личности, които устояха на превратностите на този преход и за тях си струва да се разкаже" – убеден е Веселин Диманов.

Моралът в България е изправен пред нечовешки изпитания, казваше приживе юристът Кристиян Таков, който се превърна в символ на стремежа на цяло поколение българи към по-справедливо общество. Вероятно това е една от причините за невероятния успех, който лентата пожъна и сред българските общности зад граница:

"Аз се стараех всичко във филма да се получи перфектно, но не смятах, че такъв успех, какъвто пожъна в чужбина, изобщо е възможен за такъв тип филм. Той е специфичен, не е предназначен за широка публика, макар че се старахме да го представим на достъпен език. Според мен нуждата на хората да вярват в нещо стойностно, е това, което привлича вниманието на публиката както към предния, така и, надяваме се, към сегашния филм. Хората просто се нуждаят от нещо, което да им показва правилната посока" – казва Стафидов.

Двамата се надяват, че, подобно на "Моралът е доброто", и филмът им "Милен" ще попадне в селекцията на световни филмови телевизионни канали.

Снимки: БГНЕС, Таня Милушева (Хоризонт), afflatus.bg, Facebook /МИЛЕН - Документален филм

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България за първи път участва в международно състезание за млади пчелари в Дубай

Три български девойки – Радосвета Генова, Назар Юзеир и Никол Господинова – ще представят за първи път България в международно състезание за млади пчелари в Дубай. То ще се проведе от 18 до 20 декември. Участничките бяха определени между 15..

публикувано на 17.12.24 в 14:01
Снимка: Сдружение „За теснолинейката“

Пътешествие с Дядо Коледа и Снежанка - зимна магия с родопската теснолинейка

Тази година традиционното коледно пътуване с Родопската теснолинейка ще се състои на 22 декември, съобщи за БНР-Благоевград Кристиян Ваклинов , създател и председател на сдружението "Родопската теснолинейка". По време на четиричасовото пътешествие..

публикувано на 15.12.24 в 09:30

Три огърличести пекари и кафяв капуцин са новите звезди на зоопарка в Стара Загора

Зоологическата градина в Стара Загора се сдоби с нови обитатели – три женски огърличести пекари и мъжки кафяв капуцин на име Лъчо. Животинките пристигнаха от Софийския зоопарк по договор за размножителен заем. Практиката, при която зоопарковете..

публикувано на 15.12.24 в 09:05