Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНБ с разяснения за това какво ще се промени във връзка с приемането на еврото

Снимка: БГНЕС

БНБ публикува на сайта си отговори на важни въпроси, свързани с приемането на еврото и влизането в еврозоната. 

Официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс на лева към еврото. Той ще бъде запазен при въвеждането на еврото у нас, а именно 1,95583 лева за 1 евро, обясняват от БНБ. Считано от датата на въвеждане на еврото в България, валутата у нас става еврото.

Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в България.

От датата на въвеждане на еврото при теглене на пари в брой чрез машини за самообслужване се разпространяват само евробанкноти.

БНБ ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.

Превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая.

Минималният капитал при създаване на дружество с ограничена отговорност при приемане на еврото ще бъде 1 евро.

Минималната стойност на капитала на акционерно дружество ще бъде 25 000 евро.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

The Economist провежда форум, посветен на българската икономика

Списание The Economist провежда днес в София форум, посветен на развитието на българската икономика. Събитието събира представители на държавните институции, бизнеса и банковия сектор, дипломати.  Почетен гост и лектор на форума ще бъде президентът..

публикувано на 05.02.25 в 07:35

Все повече чужденци работят в България по програмите за краткосрочна заетост

През 2024 г. българските работодатели са увеличили вноса на персонал от страни извън ЕС, сочат данните на Агенцията по заетостта. За краткосрочна заетост са пристигнали 15 560 чужденци, или с над 35% повече спрямо 2023 г. Най-много работници..

публикувано на 03.02.25 в 09:35
Руслан Стефанов и Еленко Божков

Парите от продажбата на "Лукойл-Нефтохим" трябва да се замразят, смятат експерти-енергетици

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания, която е част от критичната инфраструктура на страната - "Лукойл-Нефтохим", в ръцете на държава, която я е обявила за неприятелска, а именно Русия. Такова мнение..

публикувано на 02.02.25 в 11:28