Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Жечо Станков:

Сметките за ток няма да се вдигат при либерализацията на електроенергийния пазар

Жечо Станков
Снимка: БТА

Токът за бита няма да поскъпне при планираната либерализация на пазара на електроенергия за битовите абонати от 1 юли т.г., увери пред БНР енергийният министър Жечо Станков. Той добави, че сметките няма да се вдигат с помощта на компенсации чрез фонд "Сигурност на електроенергийната система".

Жечо Станков каза още, че трябва да бъдат предоговорени с Европейската комисия поети от страната ни ангажименти в областта на енергетиката като част от Плана за възстановяване и устойчивост. По думите му, те застрашават функционирането на енергийния сектор. Министърът даде пример с ангажимента за намаляване на въглеродните емисии от въглищните централи с 40 процента.

"Поет веднъж, този ангажимент е трудно да отпадне. Моята лична битка е той да бъде не индивидуален за всяка една централа, а това да е на национално равнище. Има общоевропейска цел с колко да паднат общите емисии, но никоя държава не е искала да си намалява емисиите конкретно от енергийния сектор", коментира Жечо Станков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ЕБВР създава технологичен център в България с фокус върху AI

Европейската банка за възстановяване и развитие ще открие технологичен център в България, фокусиран върху нови технологии като Big Data, изкуствен интелект, киберсигурност и облачни услуги. Това става възможно, след като парламентът ратифицира..

публикувано на 19.11.25 в 16:27

Среща в София на европейския и българския бизнес и Българската фондова борса

Българската фондова борса ще бъде част от събитието EU-Chambers Business Chill with the Bulgarian Stock Exchange, организирано от Унгаро-Българската търговска камара, която в момента е председател на EU-Chambers в България. За това съобщават от БФБ във..

публикувано на 19.11.25 в 06:00

ЕС отпуска средства на България за зарядни станции

Европейската комисия съобщи, че е одобрила 70 проекта в ЕС за над 600 милиона евро, насочени към развитието на алтернативни горива и намаляване на замърсяването от автомобилите. България участва в два от тези проекти и ще получи средства за осигуряване на..

публикувано на 17.11.25 в 15:32