Тодоровден е значим български празник, който се отбелязва в съботата след Сирни заговезни – тази година датата му е 8 март. Според народните вярвания, свети Тодор играе важна роля в пробуждането на природата за нов живот. Според поверието, на този ден светецът забивал гореща главня в земята, за да я затопли. След това яхвал белия си кон и отивал да помоли Господ да започне новото лято и да закриля реколтата и плодородието.
Според народните ни обичаи на Тодоровден на почит са конете, затова празникът е известен и като Конски Великден. Всички коне биват закичвани с красиви пискюли и много цветя, а след това се водят на водопой и на специално организирани празнични конни състезания – кушии.
Денят на св. Тодор е известен още и като ден на младите булки, нарича се още Булкина събота, в която омъжените в предходната година жени замесват хляба вкъщи. Празничната трапеза на Тодоровден е богата, като централно място заемат обредните пити с мая, които се раздават и на конете. И понеже вече са започнали Великденските пости, трапезата на Тодоровден включва разнообразни постни ястия, като леща, гъбена чорба, зелен фасул, пълнени червени чушки с боб, кисело зеле с ориз и т.н.
Имен ден днес празнуват всички, които носят името на светеца – Тодор, Тодора, Теодор, Теодора и пр. Бъдете честити!
Снимки: БГНЕС
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..
Велики Четвъртък е един от двата дни в Страстната седмица , в които багрим яйцата за Великден. Традицията повелява с тази важна задача да се захване най-възрастната жена в семейството, като първото яйце винаги се боядисва в червено. Според..
В българската народна традиция Цветница и Лазаровден са свързани празници, от Лазаровден момичетата се подготвят за ритуала кумичене, който се изпълнява сутринта на Цветница. Тук се спазва много стара обредна традиция, свързана с вярата в..
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След..