Зографската света обител в Атон има нов игумен. Това е отец Гавриил, съобщи сайтът на Българската православна църква. „В деня на Лазарова събота в нашата Зографска света обител на Света Гора Атон се проведоха избори за игумен след кончината на нашия отец архимандрит Амвросий. Изборът бе проведен според изискванията на Вътрешния устав на манастира, както и на Органичния устав на Света Гора. За нов игумен бе избран йеромонах Гавриил“, съобщиха от манастирската канцелария.
Отец Гавриил, със светско име Георги Каратотев, е роден на 11 декември 1973 г. в София. В Зографската света обител идва на 20 декември1997 г., а монашеско пострижение получава точно след една година – на 20 декември 1998 г. Ръкоположен е за йеромонах на 24 октомври 2003 г. От началото на 2003 г. почти непрекъснато е първи епитроп на светата обител.
Зографската обител е сред най-големите в Света гора и е на 9 място в йерархията на светогорските манастири.На 8 април Светата ни Църква чества паметта на светите апостоли Иродион (Родион), Агав, Асинкрит, Руф, Флегонт и Ерма, които са сред 70-те апостоли, избрани от Господ Иисус Христос и изпратени от Него да благовестят Словото на Истината...
На 7 април Православната църква отбелязва паметта на преподобни Георги Митилински (има и друг св. Георги Митилински, който се чества на 16 май). Свети Георги, митрополит на Митилин, водил монашески живот от младостта си, като се..
На 6 април тази година Православната Църква отбелязва Пета Неделя на Великия пост, посветена на преподобната Мария Египетска. Почитат я и православни, и католици, и англикани. Нейният живот е пример на удивителна метаморфоза от обикновена..
Днешната неделя, 13 април, отбелязваме светлия празник Вход Господен в Йерусалим, известен още като Връбница и Цветница заради върбовите клонки..
Страстна седмица или седмицата на страданията на Господ Иисус Христос е последната преди Великден . Тя е и най-строгата в края на дългия Велик пост,..
От днес, 14 април, започва Страстната седмица, последната от земния път на Спасителя. Наречена е така заради страстите Христови – нечовешките..