Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двуезична книга за Ивайло Балабанов ще отбележи 80 години от неговото рождение

Ивайло Балабанов (1945-2021)
Снимка: novjivot.info

"Българин" е заглавието на новата двуезична книга със творби на Ивайло Балабанов (1945-2021),  която се подготвя за печат в чест на 80-годишнината от рождението на незабравимия български поет. Отпечатването на книгата на два езика – български и английски – ще даде възможност на поезията на Ивайло Балабанов да пътува по света. Една от целите на творческия екип, подготвил изданието за печат, е да се постигне мост между поколенията посредством българските културни центрове и неделни училища по света.

Ивайло Балабанов с приза „Почетен селянин“ на село Хухла
Творчеството на Ивайло Балабанов има почитатели в цялата страна. В сбирката "Българин", освен стихове, са включени негови pъĸoпиcи, гpaмoти, пoчeтни знaци и cтaтyeтĸи, лични cнимĸи и публикации в периодични издания. Всяка година в Свиленград, градът на поета, се провежда рецитаторски конкурс, нарече "Небесен гурбетчия“ по заглавието на едно от емблематичните за творчеството на Балабанов произведения.

Ивайло Балабанов сред поети и писатели  на връх Свети Илия по време на фестивала „Мистериите на Хухла“
Сборникът ще бъде представен специално в Хухла, родното село на автора, на 21 септември т. г. по време на ежегодния културен фестивал „Мистериите на Хухла – 2025“, в ĸoитo e пeчaтaл вcичĸи издaния нa нeгoвитe cтиxocбиpĸи.

Снимки: novjivot.info

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на Република България в Грузия

Българистиката в Грузия прави малки, но уверени крачки

Единственият лекторат по български език, литература и култура в Грузия намира благодатна среда в Сухумския държавен университет в Тбилиси и прави все по-уверени крачки. Българското училище в грузинската столица също полага усилия да помогне на децата..

публикувано на 31.07.25 в 10:50

"Изкуството да колекционираш време" – НХГ представя дарение на колекционера Гауденц Руф

В разгара на "горящото лято" у нас, както поетично го определи писателят Георги Господинов тези дни, София стана свидетел на забележително в събитие. В сградата на бившия царски дворец (днес Национална художествена галерия – НХГ) беше подредена..

публикувано на 30.07.25 в 11:45

Весела Райчинова от Израел: Българинът трябва да съхрани душата си и мира в страната

Месец след изпитанието в израелския град Бат Ям, изпратило тринайсет български творци в бомбоубежище, организатори и участници в международния фестивал "Българска душа в Святата земя" се събраха в София. На форум с името "Творчески терминал България –..

публикувано на 28.07.25 в 10:35