"Цвете в епруветка" е иновативен проект, който създава нов продукт с помощта на растителни биотехнологии. Той обаче прави и нещо повече – разказва история за силата на човешкия ум и сърце. Идеята е на Петър Нефтелимов, млад човек, роден с детска церебрална парализа. През 2020 г., когато е студент в специалност биотехнологии към Биологическия факултет на Софийския университет, на него хрумва идеята да накара растенията да цъфтят инвитро.
Към проекта се присъединяват и четирима студенти по молекулярна биология. Според екипа това е начин науката да бъде поднесена на хората по интересен и забавен начин. Те получават програмно финансиране в размер на 15 хил. лв. и влагат капацитета си в това да намерят лаборатория, където да реализират идеята.
По-късно е създадена фирма, която да разпространява на практика "Цвете в епруветка". Вече 5 години към идеята на Петър Нефтелимов има нестихващ интерес както от частни лица, така и от корпоративни клиенти.
Снимки: Facebook/cvetevepruvetkaСпоред Института за пазарна икономика днес настъпва т.нар. Ден на данъчната свобода, информира репортерът на БНР Наталия Ганчовска. Това означава, че данъкоплатците са изработили всички разходи за данъци и осигуровки и започват да работят за себе..
Въвеждането на еврото няма да се отрази на цената на тока за бита, заяви пред БНР министърът на енергетиката Жечо Станков. Той добави, че от деня, в който приемем единната европейска валута, сметките за ток ще бъдат преизчислявани по утвърдения със..
"Нужно е да се обединим в рамките на закона, за да не допуснем спекула на цените с приемането на еврото", заяви на пресконференция председателят на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Росен Карадимов. "Няма спекулативен пазар, който да е..
След спорния успех на "Зелената сделка" и квотите за въглеродни емисии, направили електроенергията в Европа в пъти по-скъпа от основните й икономически..