Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честванията по повод покръстването на българите и създаването на българската азбука продължават

Снимка: bg-patriarshia.bg

Тази вечер, в 18 часа, в двора на Голямата базилика в Плиска беше отслужен молебен, последван от празничен концерт, посветен на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 г. от създаването на българската азбука.
На молебена присъстваха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на образованието Красимир Вълчев, областни управители, представители на академичната общност, кметове и граждани.

"Денят на успението и църковната памет за светия равноапостолен Борис-Михаил – Покръстител български е благоприятен повод да осмислим всичко това и още много що се отнася до нашето Покръстване; цялото богатство на Божията милост, което се е изляло и което и днес продължава да се излива щедро върху нас, макар самите ние не винаги да си даваме ясна сметка за него", изтъкна в словото си след молебена Българският патриарх Даниил.

"Във визията и в най-съкровените молитви на свети Борис Покръстител България е трябвало да бъде християнска държава, държава на словото и духа, на книжовността и високата култура: държава, съизмерваща се с най-високите цивилизационни образци на своето време" - посочи Негово Светейшество и подчерта, че тази България може да бъде такава и днес, във времето, в което ние живеем. По думите на патриарха, "това е нещо, което зависи на първо място и най-много от нас – далечните потомци на нашия равноапостолен владетел, стига да желаем това и да работим за това, в приемственост и в надграждане над стореното от всички строители на просъществувалото толкова дълго във времето наше скъпо земно отечество".

От своя страна вицепрезидентът Илияна Йотова посочи, че "от Плиска тръгва една нова цивилизация – славянската, и предопределя съдбата на България и на цялото славянство не само за следващите столетия, но и до ден днешен и за бъдещето." 
По-рано днес, по повод значимото събитие, Светият Синод на Българската православна църква отправи Патриаршеското и синодално послание, с което радостта от тези празнични чествания да достигне до "всяко боголюбиво българско сърце". В него се отбелязва "колосалното по мащабите си и значимост дело на покръстителя на българския народ", с което "свързваме най-важния духовен, културен и цивилизационен избор на народа ни през цялата му хилядолетна и изпълнена с превратности история. Всичко онова, което сме днес, като народ и общество, като Църква и държава, ние дължим първом на Бога, Който е Подателят на всяко благо и добро, и след това на светия наш равноапостолен владетел."
Тържествата продължават и на 3 май в Шумен, където Негово Светейшество Патриарх Даниил ще отслужи кратък молебен в храма „Св. Три Светители“ . След това в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ ще започне пленарна научна сесия, посветена на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – Възкресение Христово

Възкресение Христово – Пас х а е най-големия т за православните християни празник, Празникът на празниците! Великден е неповторимо събитие в цялата човешка история. Основата на апостолската проповед и на нашата вяра е Христовото..

публикувано на 20.04.25 в 06:00

Митрополит Антоний: Светлината на Христовото Възкресение ни дава благодатни сили в житейския ни път

Целият християнски свят чества днес Светлото Христово Възкресение. За православните народи това е най-светлият ден – Празникът на Празниците, който възхвалява победата на живота над смъртта. В България го наричаме Великден, защото за православните..

публикувано на 20.04.25 в 04:30

Духовните послания на Възкресението през погледа на български богослов

Тази година православни и католици отбелязват заедно Възкресение Христово. На една и съща дата целият християнски свят ще обърне поглед към празния гроб и ще се опита според силите си да съпреживее учудването на жените мироносици, които първи го..

публикувано на 19.04.25 в 17:05