Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготовката за въвеждането на еврото на небанковия финансов сектор е в напреднал етап

Васил Големански
Снимка: БТА

Подготовката на небанковия финансов сектор за въвеждане на еврото е на много напреднал етап и значителна част от него вече е предприела конкретни мерки за адаптация към новата валута, заяви пред БТА новият председател на Комисията за финансов надзор Васил Големански.

В анкета на комисията повечето участници отговарят, че са разработили вътрешни планове за прехода, актуализирали са информационните си системи и са започнали комуникация с клиенти и партньори относно предстоящите промени.

Един от основните приоритети в работата на Комисията за финансов надзор ще бъде дигиталната трансформация, каза още нейният председател. "Укрепването на киберсигурността ще бъде неизменна част от тези усилия с оглед защитата на чувствителна информация и управление на рисковете в дигитална среда", подчерта Васил Големански.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Левон Хампарцумян

Еврото няма да промени цените на недвижимите имоти след 1 януари 2026 г.

"Имотният пазар в България от доста време е в еврозоната. Цените няма да претърпят съществени промени след въвеждането на общата валута." Това каза финансистът Левон Хампарцумян пред 11-ата Национална конференция "Inspire to Higher 2025: Имотният..

публикувано на 31.10.25 в 11:24

Почти 60% от работещите в България получават заплати под жизнения минимум

Нужният чист месечен доход за издръжка за един работещ, живеещ сам през септември 2025 г., е 1547 лв. (748 евро). За тричленно семейство с дете до 14 г. са необходими 2785 лв. (1346 евро). Това съобщи Виолета Иванова, зам.-директор на Института за..

публикувано на 29.10.25 в 12:51
Светослав Бенчев

Не се очакват сътресения или поскъпване в пазара на горива в България

Не се очакват сътресения на пазара на горива в България, нито повишение на цените след наложените от САЩ санкции срещу руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл". Това заяви за БТА председателят на Българската петролна и газова асоциация..

публикувано на 24.10.25 в 10:53