По традиция 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим, където делото на славянските първоучители получава благословението на папа Адриан.
В състава на българската делегация в Рим влизат лица на високи държавни позиции, представители на Българската православна църква, на Римокатолическата църква в България, общественици и дейци на културата, а програмата включва серия църковни и културни събития, в които за пореден път ще участват Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний и проф. ик. д-р Иван Иванов, който организира и съгласува църковната част от програмата.
На честванията в Рим тази година гостува и Смесеният хор на БНР – авторитетен професионален състав с дългогодишна история, пял под палката на легенди като Херберт фон Караян, Жорж Претр и Клаудио Абадо. Поканата към хора да участва в Светата литургия на 23 май в базиликата "Сан Клементе" е чест за институцията БНР. В специално интервю за Радио България диригентът на състава – Любомира Александрова, уточнява:
"Абсолютно предизвикателство, защото трябва да се впишем в реда на една литургия, каквато ние като състав не сме изпълнявали. Подготовката ни продължава вече три седмици. Разбира се, с помощта на отец Иванов, с помощта на мои колеги, които работят с църковни хорове. А иначе – като музика съставът изпълнява църковнославянска музика. Преди две години ние направихме диск с такава музика, тоест ние имаме в репертоара си някои от тези песнопения, но така, както е в реда на литургията, в цялата служба – никога не сме правили. Наистина, това е изпитание, предизвикателство и голяма чест за нас. Много голяма чест, още повече, че тази година е много специална за нашата държава: 1170 години от създаването на българската азбука, 1160 години от покръстването на българите от княз Борис I Покръстител и 1140 години от успението на свети Методий Славянобългарски. Годишнините са много, много специални и това допълнително покачва адреналина."
В програмата на престижното събитие са включени песнопения на български и руски композитори: Добри Христов, Пьотър Чайковски, Модест Мусоргски. Времетраенето на музиката е около 50 минути. По отдавна установена традиция 24 май е повод българска делегация да бъде приемана от папата във Ватикана. Дали музикантите от БНР са поканени на този прием?
"Засега още не е изяснено това" – споделя Любомира Александрова, "тъй като имаме нов папа. Знам със сигурност, че митрополит Антоний и отец Иван Иванов са във връзка с Ватикана за нещо такова и се надяваме да бъдем приети. Или още по-вълнуващо е той (папата) да присъства на литургията!". През 2026 г. Любомира Александрова ще отбележи 10 години на позицията диригент на Смесения хор на БНР. Голямо предизвикателство ли е била за нея работата в Националното радио?
"Да! Всъщност, тъй като аз години наред съм работила предимно в оперни театри, в един момент, докато бях в Турция, бях канена няколко пъти да работя с техния радиохор в Анкара и с филхармоничния им хор. И това ме запали като друг вид програма, друг вид музика, която е много интересна и много различна от оперната с нейните предизвикателства като стил, като различни хорови трудности. И твърдо бях решила, че ако се върна в България, бих искала точно това да работя. Наистина срещнах тук много, много добри певци, хора, които наистина работят като призвание. Тяхното призвание е да пеят и да са певци! Въпреки условията, които в момента им предлага българската държава като заплащане – подчертавам го. Но те наистина са много добри и с тях направихме доста неща. Аз съм удовлетворена от тази работа. Винаги има много, какво да се направи и да се постигне – и работим в тази посока."
Като оперен хормайстор Любомира получи прекрасна възможност да се изяви в постановката на Вагнеровия "Лоенгрин" в Софийската опера през юни миналата година. Тогава всички специалисти отбелязаха колко добре са се вписали мъжете от нашия Смесен хор в хора на Операта и какъв принос са имали за добрия звук на сцената. "Да, всъщност това е уникалното за тези певци – че те могат да изпълняват много стилове и различна музика – казва Александрова. – Не само кантатно-ораториална, акапелна, църковнославянска музика, но могат да изпълняват и опера. Те го доказаха много убедително. Въпреки че като количество певци ние бяхме два пъти по-малко от мъжкия състав на Софийската опера, те се представиха удивително добре. Наистина, получи се един много хубав спектакъл в музикално отношение."
Засега съставът не е получил други предложения за участия в оперни спектакли, но във връзка с предстоящата изява в базиликата "Сан Клементе" възниква въпросът дали Смесеният хор на БНР, създаден още в началото на 50-те години на ХХ век и осъществил огромен брой успешни турнета в чужбина, включително в Италия, е пял в Рим? Любомира Александрова знае, че съставът е имал концерти във Вечния град, но не на правителствено ниво. Без да е съвсем сигурна, съобщава, че певците от хора са участвали и в оперни спектакли в столицата на Италия. Тъй че предстоящата изява няма да е първото им гостуване в Рим, но затова пък с уникална покана, тъй че от сърце им пожелавам новият папа да дойде и да ги чуе! "О, дай Боже!" – възкликва Любомира Александрова."Ще бъдем много щастливи и чакаме с нетърпение тази наша прекрасна изява".
Английското издателство Heloise Press преди дни публикува романа на Здравка Евтимова "Резерват за хора и вълци", който в България бе издаден през 2022 г. Английското заглавие на книгата е The Wolves of Staro Selo - "Вълците на Старо село", съобщи..
"Шшш... Време е за кино" – с това мотото през следващите две седмици София се превръща в кино столица на Европа. 29-ото издание на най-големия кино форум на Балканите – Международния София филм фест (СФФ) се открива тази вечер в Зала №1 на НДК с..
Какво е влиянието на дигиталните технологии върху изкуството и възможно ли е театърът, променяйки основните си парадигми, да продължи да носи онова специфично удоволствие на зрителя, докато го подтиква да преминава границите на собствените си..
"Литературните маршрути" са градски разходки, които съчетават по интересен и задълбочен начин литература и история, с преплитане на малко известни..