Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Лас Вегас уважи празника на българите там по повод 24 май

14
С Прокламация кметът на Лас Вегас Шели Бъркли обяви 24 май за Ден на българската култура в града
Снимка: Мария Самичкова

За поредна година сънародниците ни в Лас Вегас се събраха в навечерието на 24 май, за да посветят един специален ден на българската писменост, култура, кухня и традиции.

а първи път кмет на Лас Вегас присъства лично на фестивала госпожа Шели Бъркли ни връчи Прокламация за 24 Май и обяви датата за Ден на българската култура в Лас Вегас" – съобщи за Радио България Мария Самичкова, говорител на Българската асоциация в Невада, която организира традиционния форум на Западния бряг на САЩ.


Генералният консул на България в Лос Анджелис Бойко Христов също гостува на празника и заедно с кмета на града, г-жа Бъркли, приветстваха сънародниците ни и изслушаха на крака химна на страната ни. "Пристигнах в Лас Вегас по покана на Bulgarian Society of Nevada за традиционния български фестивал, който се организира с много родолюбие по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност" – написа той във фейсбук и благодари на "всички сънародници, които сърцато пазят българския дух далеч от Родината!"


Много хора пътуваха до Вегас от други щати, за да се включат в празника на 17 май, разказа ни още Мария Самичкова, която ни изпрати и снимки от събитието край сцената на Sammy Davis Festival Plaza.


ркестър улгарика" със солист Донка Колева пътуваха специално от друг щат, за да дойдат тук във Вегас.


Страхотна програма и представяне на нашите момичета от фолклорна формация "Жарава" с ръководител Ива Славова. Хореографът по народни танци в нашия град Райна Неделчева беше подготвила изключително добре учениците от Първо българско училище "Васил Левски"."

Български празник без хоро не може!

Българите в Лас Вегас обичат родната си култура и с удоволствие изпращат децата си на българско училище, където от съвсем малки учат български език, история, култура, география – напомни ни Мария, която е и специален сътрудник на Радио България в Града на светлините.

Културната програма, представена от малчуганите бе на ниво
Един от
най-светлите български празници провокира много всеотдайни хора от ранни зори да се включат в организацията на фестивала.


"Занаятчии и търговци отвориха специални щандове и ателиета. Художници помагаха на децата да имат интересни занимания, свързани с живопис и приложни изкуства да рисуват, да се забавляват."

Не липсваха и акробатични номера...
"Имаше м
узикална програма, диджей, много дарители и спомоществователи. Талантливи хора дойдоха и зарадваха децата с хубави подаръци, имаше и картини от нашите художници, които живеят в града Валентин Йорданов, Камен Чолаков и разбира се, Александра Торлакова, една от най младите ни художнички тук.


Българинът обича българския език, култура и обичаме да се събираме заедно, за да честваме 24 май. Честит празник на всички сънародници, където и да сте по света. Не забравяйте родния език, поддържайте го и го предавайте на следващите поколения!" – призова Мария Самичкова от Лас Вегас.



Информация и снимки: Мария Самичкова

Редактор: Елена Каркаланова




По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Лигата на българските писатели в САЩ и по света

Обявиха наградените в международния литературен конкурс "Език свещен"

Лигата на българските писатели в САЩ и по света обяви резултатите и наградените от третия Международен литературен конкурс за поезия и проза  "Език свещен". Това съобщи за БТА Людмила Калоянова – преводач и вицепрезидент на Лигата. При..

публикувано на 03.10.25 в 10:39
Снимка: Генерално консулство на България в Лос Анджелис

Генералният консул в Лос Анджелис посети инвестираща у нас компания от Юта

Генералният консул на България в Лос Анджелис Бойко Христов се срещна с Дейвид Стърлинг, основател и председател на борда на doTERRA International в Плезънт Гроув, щата Юта, съобщи на Фейсбук страницата си Генералното ни консулство в града. Компанията..

публикувано на 02.10.25 в 10:54
Проф. Владимир Кефалов

Българският биофизик Владимир Кефалов е отличен с награда от Бостънския университет

Българският учен д-р Владимир Кефалов е удостоен с престижната награда на Бостънския университет за изтъкнати възпитаници на Факултета по биомедицински науки (Graduate Medical Sciences). Това съобщи Генералното консулство на България в Лос..

публикувано на 01.10.25 в 15:44