Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ХХ Световна среща на българските медии:

Нужна е системна подкрепа за българските медии в чужбина

Радио България е живата връзка с българите зад граница, изтъкна М.Митев

Снимка: БТА

В София беше открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Тя преминава под мотото "Медии и знание" и събира представители на 34 медии от 25 държави.



На откриването генералният директор на БТА Кирил Вълчев постави въпроса за необходимостта България спешно да предложи програма за системна подкрепа за българските медии в чужбина, каквато успешно прилага за училищата. Той напомни, че журналистите носят знанието за днешния ден, както учителите предават знанието от вчерашния.
Всяка Световна среща на българските медии е събитие, което пише история, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя допълни темата на тазгодишното издание на световната среща - "Медии, знание и обединение" - обединение между българските медии тук и по света, между българи и българските медии по света, между българите в Родината и сънародниците ни в чужбина. 

"Надявам се тазгодишната среща на българските медии да се превърне в пример как всеки българин, където и да се намира по света, е важен за страната и обществото ни", написа премиерът Росен Желязков в приветствието си към участниците.

Милен Митев

В изказването си генералният директор на БНР Милен Митев изтъкна ролята на "Радио България", което се интересува и поддържа жива връзка с българите зад граница. Той също спомена подкаста "Мост на вярата", представящ българските православни църковни общини зад граница, който "Радио България" прави в сътрудничество с Българската източноправославна епархия в Западна и Средна Европа и с "Църковен вестник", официален печатен орган на Българската православна църква, предаде репортерът на "Радио България" Йоан Колев.

Светла Кьосева
Главният редактор на българо-унгарското списание за култура и обществен живот "Хемус" Светла Кьосева подчерта в изказването си ползата от подобни срещи, които не само сближават българските медии, пръснати по света, но и улесняват контактите им с българските институции, предаде БТА.

Симеон Сакскобурготски
На откриването на форума присъства и Симеон Сакскобургготски, който преди 20 години, в качеството си на премиер, прави обръщение към участниците в Първата световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г.



По традиция в рамките на срещата ще бъде връчена наградата на Националния дарителски фонд "13 века България" за принос в разпространението на българската култура от българоезична медия в чужбина.

Редактор: Миглена Иванова
Снимки: БТА
По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!