Важна премиера и вълнуващ дебют се очакват на 19 юни от 19.00 часа в столичната зала "България". Латвийката Ксения Сидорова – една от най-атрактивните дами на съвременната класическа сцена, дебютира с Националния ни филхармоничен оркестър. Заедно с диригента Михал Нестерович те ще представят премиерно за България новия Концерт за акордеон и оркестър от успешната българо-британска композиторка Добринка Табакова.
Творбата, посветена на известната със своята изключителна виртуозност и стил Сидорова, наричана от медиите "принцесата на акордеона" и "бляскавата акордеонистка", е написана по поръчка на Софийската филхармония съвместно с фестивала "Бодензее", Щутгартската филхармония, Концертния център "Дзинтару" в Юрмала и Кралското ливърпулско филхармонично дружество. Партитурата отразява характерния стил на Табакова, съчетаващ класически традиции със съвременни елементи, и подчертава богатите изразни възможности на акордеона като солов инструмент в симфоничен контекст.
Световната премиера на концерта – отново с Ксения Сидорова и под палката на Михал Нестерович, се е състояла на 17 май в Щутгарт. Нестерович дирижира и първото изпълнение в Австрия – на 19 май 2025 г. в Дорнбирн като част от фестивала "Бодензее". Под диригентството на Андрис Пога концертът ще бъде представен в Латвия – на 18 юли в Юрмала, и във Великобритания – на 22 януари 2026 г. с Кралската филхармония на Ливърпул.
Добринка Табакова е световно призната композиторка, родена в Пловдив. На 11-годишна възраст заминава с родителите си за Великобритания, където завършва престижното музикално училище "Гилдхол" и получава докторска степен по музика от лондонския Кралски колеж. През 2017 г. Табакова става резидентен композитор на Концертния оркестър на Би Би Си. Носител е на много международни награди, отличия от ЮНЕСКО, номинация за "Грами". Музиката ѝ е изпълнявана в световноизвестни зали като Роял Албърт Хол в Лондон и Карнеги Хол в Ню Йорк.
Създаването на концерт за акордеон е особено предизвикателство за авторката, която споделя, че инструментът я очарова от дълго време: "… от една страна, той е народен инструмент и неразделна част от разнообразието на европейската и световната фолклорна традиция, а от друга – черна механична кутия с дишащ център. Тези характеристики ме вдъхновиха в студентската ми композиция "Акордеонът", която написах за ансамбъл, в който инструментът изобщо не се появяваше. Работното заглавие тогава беше "Машина с душа" и тази фраза послужи за вдъхновение на новия концерт за акордеон в решаващ за човечеството ни период: време, когато обществото ни се бори с представата за технологии, диктуващи културните ни ограничения, когато алгоритмите и изкуственият интелект се опитват да заменят истинската връзка и любопитство, докато душите ни копнеят за обич и разбиране" (Schott Music).
Концертът е част от програмата на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".
Редактор: Цветана Тончева
Снимки: sofiaphilharmonic.comВинаги в крак с времето, но запазващ характерния си стил, Стенли представя най-новата си песен "Власт". Музиката е създадена заедно с младите музиканти от Innerglow, Тодор Ковачев е написал текста, Петър Желев е направил аранжимента. За първи..
Българската публика имаше възможност да се наслади на едно специално изпълнение от албанския певец Идриз Амети – артист с корени от Република Северна Македония и богата културна история. На 6 юни той представи в София своя солов проект "Земята се..
"Фондацията" отдавна е надскочила статута на музикална група. Тя се е превърнала в институция, отдадена на каузата да гради мостове между минало и настояще с вечните български песни. Ето защо Дони, Иван Лечев, Славчо Николов и Венко Поромански рядко..
Снимки: discogs.com, Facebook /The Mystery of the Bulgarian Voices
За своите около две години съществуване, група JazzBoree вече е добре разпознаваема като звучене. Още името на формацията говори красноречиво за..