Горна Оряховица е най-големият необластен град в Северна България. Намира се в близост до Велико Търново и е важен железопътен възел. По повод 155-ата годишнина от обявяването на селището за град в местния Исторически музей е подредена изложба, която представя "сладката" история на града, известен като "захарната столица" на България. А захарта, не само че не е била порок в началото на миналия век, но е рекламирана като източник на здраве.
"Изложбата "Захар, кафе & сие" е реализирана преди почти 20 години от покойния директор на Музея ст. н. с. Иван Бъчваров. Оттогава обикаля по музеи и библиотеки в цялата страна, а сега се завръща, за да отбележим 155 години градска история на Горна Оряховица" – напомнят от музея.
В залите му е представена историята на захарта и сладките изкушения в Горна Оряховица, която далеч не е свързана само с факта, че от 1912 година там работи най-старото предприятие за производство на захар в България.
"В експозицията ще видите експонати, свързани и с другите горнооряховски производители. Ще научите, че в Горна Оряховица се е правил шоколад и от тук тръгва прочутата "Крава", която още помнят по-възрастните поколения. Част от изложбата е посветена и на напитките, които често вървят със сладките радости – чай и кафе. Показани са доста принадлежности, които представят културата за консумацията им в първата половина на ХХ век" – четем на фейсбук страницата на Историческия музей в Горна Оряховица. Изложбата включва над 300 експоната – кутии за захар, шоколадови и бонбонени опаковки, мелнички за кафе и подноси. Сред тях се откроява посребрен поднос с герба на Княжество България, надпис "Горна Оряховица" и дата 8 ноември 1899 г. – денят, в който е открита гара "Горна Оряховица – Калтинец". За производството на старите горнооряховски фабрики "Обрешков", "Ягода", "Балъкчиев" и др. напомнят опаковките на шоколадови бонбони, локум и халва.
През летните месеци музеят посреща посетители и в съботния ден, а "сладката" изложба може да бъде разгледана до края на юли.
Редактор: Елена Каркаланова
Снимки: facebook.com/muzei.gorna, oblastvt.com
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..