Десет европейски университета ще представят научната си програма "Живописна България. Български литературни маршрути" в родопското село Хухла, а учени от Анкара и Варшава вземат специално участие в тазгодишното издание на културния фестивал "Мистериите на Хухла – 2025" през септември.
"Малкото село с голямо място в българската литература" – така е нарекъл ивайловградското село Хухла проф. д-р Хюсеин Мевсим от Университета в Анкара в разработения от неговия екип литературен маршрут. Описанието е част от международната академична програма "Живописна България", която се провежда под егидата на вицепрезидента Илияна Йотова. Интердисциплинарната работа обединява млади изследователи-българисти от 10 университета в Атина, Варшава, Венеция, Виена, Любляна, Пловдив, Санкт Петербург, София, Страсбург, Хайделберг. Ръководители на работни групи са утвърдени български и чужди учени. Сред участниците от чужбина има студенти от български произход, деца на емигранти, студенти и докторанти по българистика.
Всички те чертаят туристически маршрути, свързани с българската литература, култура и история.
На 21 септември, в програмата на "Мистериите на Хухла – 2025", ще бъдат представени създадените по проекта "Литературен атлас" и Виртуална карта на България с разработени маршрути, свързани с различни аспекти от културата ни. Очакванията са "Живописна България. Български литературни маршрути" да изиграе важна роля в популяризирането на българската литература сред много широка читателска аудитория.
Съставил: Иван Гергов
Снимки: Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", организаторите
На 11 септември Националният филхармоничен оркестър и неговият главен диригент откриват сезон 2025/2026 с два абсолютни класически хита: Концерт за пиано и оркестър №1 и Симфония №4 на Пьотр Илич Чайковски – един от най-обичаните класици на всички..
На 3 октомври в столичната зала "България" ще се проведе грандиозен благотворителен гала-концерт и спектакъл Esperanza for Life ("Надежда за живот"), организиран от международната фондация на родената у нас принцеса Теодора фон Ауерсперг. Събитието..
Малки и големи жители и гости на София могат да станат част от литературния живот на столицата, да се срещнат със света на книгите и да открият нови автори и вдъхновения в рамките на популярно литературно събитие, организирано от Асоциация "Българска..
Нуждаем се от доза смелост, за да проходим коридор, дал убежище на същества, родени във фантазмена вселена. Но има и надежда, ако се изгубим –..
С настъпването на есента Берлин се превръща в оазис на българската култура и изкуство в Германия. Българският културен институт (БКИ)в германската..