Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боб, наденица и фолклор – пъстър и вкусен празник в село Житница

7
Снимка: bobsnadenitsa.bg

Вторият събор на боба с наденицата обещава незабравим празник на вкуса и фолклорните традиции в село Житница (Южна България).

На красивите поляни на местната конна база на 7 септември се събират любители на автентичната кухня, за да оценят по достойнство легендарното съчетание от боб и наденичка, приготвени с майсторство и страстСело Житница е известно със своето производство на автентични наденици, изработени по стари рецепти, превърнали се в запазена местна марка.


Празникът започва още сутринта със забавни ритми от любими DJ и ще продължи с изпълнения на самодейни състави. Готварско шоу с Ути Бъчваров ще разпали апетитите, а сценичните изяви на "Тригайда", "Елика" и Валерия Момчилова ще върнат гостите във времето на бабините танци и песни. Акцент в програмата ще бъдат колоритните изпълнения на фолклорните формации "Олимпия" и ансамбъл "Филип Кутев".


Съборът ще приключи с лятно кино под открито небе, предлагайки перфектен финал на един ден, изпълнен с вкусни ястия, топла атмосфера и незабравими музикални моменти. Входът е отворен за всеки, готов да се наслади на бира, добро настроение и разбира се – най-вкусния боб с наденица в региона!

Вижте още: 

Редактор: Венета Николова

Снимки: bobsnadenitsa.bg
По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Доц. Наталия Рашкова: Глобализацията е причина за допълнителен интерес към идентичностите

"Фолклорът е потребност за човека и тази потребност може би няма да изчезне току-така" , убедена е доц. д-р Наталия Рашкова – етнолог и   фолклорист, университетски преподавател и изследовател с ярък принос в проучването на българския музикален..

публикувано на 16.10.25 в 07:25
Снимка: НЧ „Георги Сава Раковски - 1927“

Банатските българи от Гостиля посрещат гурме туристи с кулинария и живи традиции

Разказът за село Гостиля е едновременно пътуване във времето и среща с една малка католическа общност, успяла въпреки превратностите на историята, да запази своята идентичност и вяра. Селото се намира в Северозападна България и е един от..

публикувано на 29.09.25 в 16:05

Фестивал на киселото мляко в Момчиловци: култура, вкус и родопски традиции

В Родопите киселото мляко е символ на здраве, дълголетие и традиция. От 29 до 31 август 2025 година село Момчиловци е домакин на ежегодния Фестивал на киселото мляко – празник, който съчетава култура, кулинария и родопски обичаи...

публикувано на 31.08.25 в 10:15