Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България има месец, за да реагира на санкциите от САЩ срещу "Лукойл"

Снимка: БГНЕС

България има месец – до 21 ноември, за да реши как да постъпи с рафинерията "Лукойл Нефтохим". Това заяви премиерът Росен Желязков на влизане в заседанието на евролидерите в Брюксел. Той каза това във връзка с наложените от САЩ санкции на руските компании "Роснефт" и "Лукойл". Желязков увери, че това няма да повлияе на производството и доставката на петролни продукти, защото рафинерията в Бургас не работи с руски нефт. Но премиерът очаква заради руската собственост възможни затруднения за рафинерията при транзакции и използването на системата SWIFT.

Запитан за възможността рафинерията да бъде подпалена, както се случи в Румъния, Унгария и Словакия, българският премиер увери, че властите са взели всички мерки срещу възможни саботажи, предаде репортерът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова.  

Бойко Борисов за казуса "Лукойл: Може да останем без гориво в един момент

Бойко Борисов
Управляващите са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и по-конкретно върху "Лукойл", заяви в кулоарите на Народното събрание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, предаде репортерът на БНР Мария Филева. По думите му, това е причината да се предприеме превантивната мярка със законодателна промяна, изискваща проверка от ДАНС при продажба на компанията.

“Ние изпреварихме събитията – говорили сме с финансовия министър, с управителя на БНБ много внимателно да се проследи, защото това не е шега работа. Може да останем и без гориво в един момент”, каза още Бойко Борисов. Той не изключи обаче възможността Съединените щати да преосмислят позицията си.

Асен Василев

"Ако  "Лукойл" спре да работи, това ще доведе до прекъсване на подаването на горива към страната. Нямаме достатъчен капацитет за внос, така че няма как да се покрие цялата необходимост в страната", коментира председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев.

БНБ: Няма пряк кредитен риск



Междувременно от Българската народна банка съобщиха, че се анализират потенциалните последици от прилагането на санкциите. 
"На системно равнище не се установява наличие на пряк кредитен риск, който да засяга стабилността на банковата система в страната”, се казва в позицията на институцията.



Редактор: Иво Иванов
Снимки: БГНЕС, БТА
По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Спецов

Румен Спецов е предложението за особен управител на "Лукойл България"

Номинацията за особен управител, който ще поеме четирите дружества на "Лукойл България", е Румен Спецов, обяви министърът на икономиката Петър Дилов. "Номинираният от мен отговаря на всички законови изисквания", беше категоричен Дилов. Решението е..

публикувано на 14.11.25 в 15:09

Всеки пети чуждестранен работник у нас е узбекистанец

Нелегални посреднически фирми от Узбекистан изпращат в България работници с обещанието за 5000 лева заплата. Сблъсъкът с реалността отказва хората да останат, а ощетени са работодателите. Как да се избегнат тези капани и как да се подобрят..

публикувано на 13.11.25 в 18:45

Средната брутна работна заплата за септември е 2580 лева (1319.13 EUR)

Средната брутна месечна работна заплата в България за юли 2025 г. е 2570 лв. (1314.02 EUR), за август - 2497 лв. (1276.7 EUR), и за септември - 2580 лева.  Спрямо третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата нараства с 12.0%,..

публикувано на 13.11.25 в 16:35