Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Райнер Вернер Фасбиндер - сега" в берлинския "Мартин Гропиус Бау": истории за отчуждение, копнеж, омраза, любов, падение и личностни кризи

"В киното искам да бъда като Шекспир за театъра, като Маркс за политиката и Фройд за психологията." Р.В. Фасбиндер
На 31 май един от най-значимите германски режисьори след Втората световна война Райнер Вернер Фасбиндер щеше да навърши 70 години. По този повод филмови институти в цяла Германия отново ни показват богатството на неговото творчество. Безспорно най-интересната експозиция е във водещото пространство за модерно и съвременно изкуство в Берлин "Мартин Гропиус Бау".

Изложбата в Берлин неслучайно се казва "Фасбиндер - сега". Тя представя много документи, работата по костюмите във филмите му, които са впечатляващи, както и невиждани интервюта със самия режисьор. Освен това специални таблети ни дават поглед към процеса от ръкописите на неговите първи филмови идеи и бележки до готовия вариант на филма. Изложбата представя романтика-анархист на новото германско кино и като безпощаден работохолик, но и като чувствителен на процесите в страната си критик на лепкавите буржоазни нормативи. Изложбата поема двойната перспектива: историческата и онази линия, която Фасбиндер продължава да държи в съвременността - онази на онеправданите, на ужасяващите еснафски порядки и расизма.

Фасбиндер е сътворил 44 пълнометражни филма, десетки театрални пиеси и  сериали, както и късометражни филми. Кариерата му продължава само 16 години и приключва със смъртта му на 37 години през 1982 г. след смъртоносна доза микс от кокаин, барбитурати и алкохол. Но и във филмите, и в живота си Фасбиндер не познава граници: ексцесивно пиене на алкохол, липса на сексуални граници и наркотици. А както и във филмите му, мъжете и жените любовници в неговия живот са изтъкани от болезнени спазми: омраза, мъст, страстна любов и копнежи.

Характерите във филмите на Фасбиндер са неприобщените хора, отчуждените, в някои от които прозира и  сексуална флуидност, и джендър проблематика, както и тенденции към саморазрушение в едно общество от стъклени емоции и социално неравенство. Любовните му мелодрами пък ни представят серия от женски характери, които експлодират в престъпни любови, криза на личността, омраза и падение, както можем да видим в "Бракът на Мария Браун", "Вероника Фос", "Горчивите сълзи на Петра фон Кант", "Лили Марлен", "Лола" и "Али: страхът изяжда душата".

Периодите в неговата работа преминават през епични продукции като сериала "Берлин-Александерплац" по романа на Алфред Дьоблин до дистопичната научна фантастика "World on awire". Очароващ е и начинът, по който Фасбиндер извиква призраците на миналото и Втората световна война, които нахлуват в Новата германска вълна от края на 60-те години.

Освен, че е автор на мелодрами, гангстерски филми, литературни адаптации и научно фантастични филми, той винаги експлодира в теми като любов, престъпление, труд, социална и емоционална експлоатация.

Следващото интервю е с една от наследничките на Райнер Вернер Фасбиндер, Юлиане Лоренц, директор на Rainer Werner Fassbinder Foundation, която ще разкаже в специално интервю пред Юлия Владимирова повече за изложбата в "Мартин Гропиус Бау", която може да се види от 6 май до 23 август, както и как филмовият език на германския режисьор отеква в общественото и днес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35

При ЕЛКА "Мореплавателят"

Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..

публикувано на 28.12.24 в 10:21

Чат с BG GPT

Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.

публикувано на 28.12.24 в 10:00

Какви са рисковете в планината през зимата?

Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..

публикувано на 27.12.24 в 18:25

Всяка година събраните разделно отпадъци от опаковки в София се увеличават

С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..

публикувано на 27.12.24 в 17:03