Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ив Моро от Канада представя музиката на Георги Коев в CD

БНР Новини

Името и музиката на известния кларинетист Георги Христосков Коев (Гогето) (1910-1983) от с. Мало Конаре, Пазарджишко отдавна са добре познати сред почитателите на българската народна музика у нас и в чужбина. Студийните записи на самобитния музикант се съхраняват във фондовете на БНР и могат да се чуят основно по радиото (ако се излъчват). Дългогодишна е идеята на големия познавач и радетел на българския фолклор Ив Моро от Канада да събере записите на Георги Коев в компактдиск. CD албума вече е факт, а за неговото издаване в Канада ни информира самият продуцент Ив.





Георги Коев на сватба в Пазарджик с певицата Иванка Иванова и акордеониста Стоян БангеевКомпакдискът „Георги Коев – легенда на българския кларинет” съдържа 25 изпълнения на народния музикант, събрани от музикалните архиви на БНР (Радио София, Радио Пловдив) и „Балкантон”. Анотацията на радиожурналиста Николай Чапански е преведна на английски и френски език в 24 страници с богат снимков материал и коментари към изпълненията. „Аз съм щастлив, че след повече от 10 години моят проект, посветен на легендарния кларинетист Геоги Коев вече се реализира”, споделя радостта си Ив Моро. „Поради натоварения ми работен график и пътувания в чужбина през последните години ми беше трудно да оформя английските и френските обяснителни бележки и да завърша графичното оформление. За съжаление, по условията на договора с БНР, дискът е за продажба и разпространение само в Северна Америка”. Това е вторият проект на Ив от серията албуми с легендарни български музиканти след продуцирания двоен компактдиск на акордеониста Борис Карлов през 2003 г.





Ив Моро

Ив Моро живее недалеч от Монреал. Още през 1966 г., когато е на 17 години, пътува до България и остава очарован от фолклора на Балканите. Почти всяка година идва в страната ни, за да разучава тънкостите на фолклорния танц. Днес ръководи международни семинари за български народни танци в много страни по света, които се посещават от хиляди последователи. Той е един от най-активните колекционери на българска народна музика, продуцира и разпространява музикални албуми като колекцията „Отвъд мистерията” – серия от три компакдиска с музика, записана в български села между 1966 и 1972 г. Ив Моро е носител на орден „Кирил и Методий”, а през 2009 г. е поздравен с почетен медал от Президента на Република България за своята 60-годишнина.

Новият CD албум с музиката на Георги Коев излиза в годината, когато се навършват 105 лета от рождението на кларинетиста. Неотдавна БНР посвети предаване за народния музикант с участието на негови колеги, приятели и близки от родното му село Мало Конаре.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Употребата на "веселите балони" може да причини сериозни увреждания

Райският газ, известен още като диазотен оксид, отдавна е познат като вещество с анестезиращи свойства. Въпреки това, в наши дни той често се употребява за развлечение, особено сред младежите. 19-годишната Ивелина от Стара Загора, водена от..

публикувано на 18.07.24 в 14:15

Решено: Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..

публикувано на 13.03.24 в 16:51

Sunheart с нова песен „Никога повече“

Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..

публикувано на 14.11.23 в 16:15

Корите на бялата върба – как се събират, за какво се използват

Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..

публикувано на 22.02.16 в 12:14

Конският кестен - ползи и правила за събиране

Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..

публикувано на 01.10.15 в 12:56

Култивиране на лайка като възможност за опазване на находища и доходност за земеделски стопани

Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..

публикувано на 17.08.15 в 14:49

Отглеждането на култивирана коприва- възможност за развитие на малкия бизнес и начин за опазване на природата

Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване   на находищата в природата и в същото..

публикувано на 29.09.14 в 16:08

Възможностите за бизнес и нови работни места, които може да осигури отглеждането на култивирани шипки

Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..

публикувано на 25.09.14 в 11:23

Отглеждането на все повече площи бял трън край Казанлък - една добра бизнес алтернатива на розопроизводството.

Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на  силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..

публикувано на 24.09.14 в 17:01

Култивираната мента – най-доброто средство за опазване на диворастящите находища, възможност за бизнес и осигуряване на поминък на хората от различни части на страната.

Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..

публикувано на 24.09.14 в 16:11