Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вера Маринова – Аткинсън: Трябва да водиш в нещо, за да се състезаваш

Вера Маринова е едно от най-големите имена в българската спортна журналистика. С нейния глас и коментари свързваме най-успешните години на българската художествена гимнастика от времето на Златните момичета. Тя самата също е била Златно момиче, част от националния отбор по Художествена гимнастика през 70-те години. Световна шампионка с ансамбъла, с две златни и една бронзова световни титли от 1967, 69-та и 71-ва година. След това повече от 20 години работи в спортната редакция на Българската Национална Телевизия, била е и неин директор. В кариерата си е отразявала предимно спортни състезания по гимнастика и фигурно пързаляне, но също така лека атлетика, дори ветроходство, фехтовка стрелба с лък. В момента работи за Британската федерация по гимнастика.  

Премества се в Англия през 1995-та година, когато се омъжва за Джон Аткинсън, Живее в самия център на Англия, в Нюпорт, Уест Мидландс, малък град с типична английска атмосфера.

В края на август Групата за разходки из Лондон покани Вера на гости. Близо 50 българи пристигат от всички краища на Лондон в „Хайд парк“, за да се срещнат с Вера, да чуят на живо гласа й, да научат повече за нейния живот на Острова и да й разкажат как те си спомнят кариерата й. Един наистина горещ следобед, с много емоции и от двете страни, цветя и дружно изпята Happy Burthday, защото на следващия ден Вера е рожденичка.

Съпругът й Джон Аткинсън е голяма фигура в британската гимнастика, носител на званието MBE, Member of British Empire, за заслуги в развитието на спорта. Познанството им датира много преди да се оженят и е чисто професионално, срещали са се по различни спортни форуми, а Джон Аткинсън често идвал в България да черпи опит от българската гимнастика.

Вера Маринова разказа, че за първи път идва в Англия през 1971-ва година, след последното си участие на Световно първенство, за 6 месеца, поканена от британската федерация по гимнастика, за да показва как се хвърлят топка и бухалки, тъй като тук все още никой няма понятие от художествена гимнастика.

Стана дума и за Българския принос в световната художествена гимнастика. Страната ни има голям отпечатък и в Британската Художествена гимнастика. През 1997-ма година треньорката Надя Александрова идва от Пловдив и, по думите на Вера, вади Британския отбор от мезозойската ера.

В Лондон в момента работят поне 5 български треньорки, а българско момиче е новата шампионка на Великобритания за жени. Тя се казва Кристияна Витанова. Друга българка е на второ място. Треньорките и на двете са българки.

Бъдете добросъвестни, работете здраво, не спирайте да се учите и пазете достойнството си. И се опитвайте винаги да сте поне едно ниво отгоре. Трябва да водиш с нещо, за да се състезаваш“. Това посъветва на раздяла Вера Маринова – Аткинсън. Поискан съвет от нейния собствен житейски опит.

Разказите на Вера Маринова - Аткинсън можете да чуете в звуковите файлове. 






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Владимир Милчин, за когото Лондон е муза

Как се казва главната улица на лондонския квартал Камден, където доскоро хипари са вземали по една лира, за да се снимаш с тях, а в днешно време полицията иска да го заличи като дом на лондонските пънкари? Дали Сохо и Чайн таун са един и същи квартал?..

публикувано на 21.10.24 в 17:10

Стаси Запрянова-Кинг: Брекзит не причини емоционална травма на българите във Великобритания

Станислава или Стаси Запрянова-Кинг е български психолог, практикуващ в Обединеното кралство и България, а преди години - и в Белгия. Тя има две магистърски степени - по клинична психология от Софийския университет и по образователни изследвания от..

публикувано на 07.10.24 в 16:56

Сия Вутева - един пътешественик на пълен работен ден

В това издание на рубриката ни ще се отклоним до Калифорния и ще спрем в Пловдив. Гостът ни се казва Сия Вутева,  тя е родена в Казанлък, но е завършила биология в Пловдив, защитава докторска дисертация в София, а после живее 28 години в..

публикувано на 11.09.24 в 16:58

Нана, която лекува души с български народни приказки

"Казвам се Нана Томова и съм създател на "Аптека за приказки". Живея в планинската част на Шотландия, а съм в родена в България. Аз съм традиционен устен разказвач на приказки, знахарка и водач за връзка с природата"… С тези думи Нана Томова представя..

публикувано на 20.08.24 в 16:18

Българско семейство постигна в емиграция финансовата си свобода

В това интервю ще ви разкажем една история на успеха. Тя започва тривиално и все още не е завършила, но краят й се вижда и той е щастлив. Едно семейство с шестгодишен син, което има добър живот в България, претърпява финансов крах. И прави това,..

публикувано на 05.07.24 в 15:23

Българка, живееща в Лондон описа места, емоции и преживявания из разни светове в книга

Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..

публикувано на 20.06.24 в 16:10

Силвия Ларднър - от Стара Загора през Оксфорд и по света по пътя на сърцето

Силвия Ларднър е родена в Стара Загора. Но  сърцето я е отвело в южната част на Англия, близо до Оксфорд, тъй като съпругът и Алекс е англичанин. Силвия гради кариера като изследовател на потребителското преживяване  за голяма верига супермаркети. Но,..

обновено на 29.05.24 в 15:35

Марияна Рядкова: Избрах свободата пред сигурността

Днешният гост в рубриката се казва Марияна Рядкова. Тя е била медицинска сестра, а после – певица. Родена е по времето на социализма и в младостта си е живяла в условията, в които пътуванията по света са не са били толкова лесна работа. А една картичка..

публикувано на 11.04.24 в 17:51
Фотина Вълчева

Българи зад граница ремонтират с доброволен труд бъдещ обучителен център на учителя Теодосий Теодосиев

Фотина Вълчева в продължение на 26 години е била начален учител в родния Бургас. От 10 години заедно със семейството си живее в Лондон. Там също продължава да обучава деца. Любовта към България остава важна част от живота й и, както много други..

публикувано на 12.03.24 в 12:39

Виктор Кадири - един афробългарин в Лондон

Виктор Кадири е роден в Пловдив, следвал е психология, работил е като журналист в радио, занимавал се е с фотография. Преди 8 години необходимостта от промяна го отвежда в Лондон, където живее до днес. В британската столица Виктор Кадири се..

публикувано на 28.02.24 в 15:13