Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дяволския мост“ – една настолна книга-игра, създадена в Лондон, основана на българска и славянска митология

Те са "Yellow Madhouse"/"Жълтата лудница“. Най-добри приятели от детството, любители на фентъзито и на ролевите игри, по които са запалени от ранните младежки години. Дотолкова, че създават „Дяволския мост“ – настолна ролева игра, която стъпва на правилата на вече създадена и много популярна по света игра, наречена "Подземия и дракони" (Dungeons and Dragons) или D&D.

Всички те са от Пловдив, там са израснали и след гимназията се пръсват по света – Англия, Шотландия, Франция, където всеки се дипломира в нещо различно – история, икономика, графичен дизайн, програмиране. Но винаги когато се съберат отново, играят с часове, дни и нощи, и създават цели светове, наситени с митични същества и герои, битки и борба между доброто и злото. Но в целия този фантазен свят им липсват българските и славянски богове и митични персонажи, героите от приказките и легендите, с които са израснали. Затова решават да добавят към играта магичния свят, населен с Баба Яга, Таласъма, Самодивата, Триглавия Змей, Кашчей Безсмъртни...

Преди 2 години петима от тях се събират и заживяват в една жълта къща в Лондон, за да могат заедно да се заемат с написването на сетингите. Създават компания, която наричат на къщата, в която всичко се върти на бързи обороти - „Жълтата лудница“, "Yellow Madhouse". В основата стоят петимата автори: Мартин Христов, Христо Христов, Стоил Тодоров, Лукас Илиев и Николай Салутски всеки от тях и с допълнителна роля според уменията си по осъществяването на тази мечта. Но в целия проекг участват още много съмишленици.  

Създадената от тях книга - игра е базирана е на реални места, като град Ардино в Родопите(България) и Дяволския мост.

На 1 септември тази година те обявяват началото на кампанията си в Kickstarter - платформа, в която поддръжници и хора, които имат интерес събират средства, за да се реализира даден продукт. Поставят си цел да съберат 1000( хиляда) лири стерлинги и достигат сумата за 10 минути, а до момента са събрали 15 хиляди британски паунда. 

Преди няколко дни Ина Николова посети Жълтата къща в Лондон и разговаря с трима от авторите на „Дяволския мост“ – Лукас Илиев, и братята Христо и Мартин Христови, за да ги разпита за цялата история около създаването на играта, да се потопи в атмосферата там и да ги остави да разкажат. 

Ето и уебсайта на "Жълтата лудница", където можете да видите много повече снимки, както и да научите още за авторите: https://yellowmadhouse.com/




Ето и трейлъра към играта:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българка, живееща в Лондон описа места, емоции и преживявания из разни светове в книга

Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..

публикувано на 20.06.24 в 16:10

Силвия Ларднър - от Стара Загора през Оксфорд и по света по пътя на сърцето

Силвия Ларднър е родена в Стара Загора. Но  сърцето я е отвело в южната част на Англия, близо до Оксфорд, тъй като съпругът и Алекс е англичанин. Силвия гради кариера като изследовател на потребителското преживяване  за голяма верига супермаркети. Но,..

обновено на 29.05.24 в 15:35

Марияна Рядкова: Избрах свободата пред сигурността

Днешният гост в рубриката се казва Марияна Рядкова. Тя е била медицинска сестра, а после – певица. Родена е по времето на социализма и в младостта си е живяла в условията, в които пътуванията по света са не са били толкова лесна работа. А една картичка..

публикувано на 11.04.24 в 17:51
Фотина Вълчева

Българи зад граница ремонтират с доброволен труд бъдещ обучителен център на учителя Теодосий Теодосиев

Фотина Вълчева в продължение на 26 години е била начален учител в родния Бургас. От 10 години заедно със семейството си живее в Лондон. Там също продължава да обучава деца. Любовта към България остава важна част от живота й и, както много други..

публикувано на 12.03.24 в 12:39

Виктор Кадири - един афробългарин в Лондон

Виктор Кадири е роден в Пловдив, следвал е психология, работил е като журналист в радио, занимавал се е с фотография. Преди 8 години необходимостта от промяна го отвежда в Лондон, където живее до днес. В британската столица Виктор Кадири се..

публикувано на 28.02.24 в 15:13

Цвети Апостолов: Българският език и култура са голям подарък, който дължа да дъщеря си

Цвети Апостолов е българска учителка, която живее в английския град Брайтън вече повече от 20 години. Цвети е помощник учител в английско училище, всяка събота учи децата на български език в българско училище, а всеки следобед преподава Йога в..

публикувано на 18.09.22 в 17:26

Тео Тотев: Не чакай идеалните обстоятелства, просто тръгни към мечтата си

Теодор Тотев е компютърен експерт, фотограф и пътешественик. Казва, че и трите му занимания за него са еднакво важни и, за да живее пълноценно, той се старае да намери баланса между всички тях. Завършил е компютърни науки в родния си град..

публикувано на 07.08.22 в 14:11

Архитект Ая Иринкова: В Лондонските сгради съвременност, лукс и традиция се съчетават по неповторим начин

Ая Иринкова е български архитект, последвал любовта си към неповторимия стил и атмосфера на Лондон, за да заживее и развие кариерата си в столицата на Великобритания. Завършила е Университета по архитектура и строителство в София, малко след..

публикувано на 18.07.22 в 12:33

Констанца Колева: Искам изкуството ми да доставя радост

Констанца Колева е българска художничка, която живее в Лондон. Работила е в Британския музей, в галерия в Барселона, а в момента преподава изобразителни изкуства в средно училище в Западен Лондон. На 29 юни предстои откриването на изложба с..

публикувано на 26.06.22 в 11:46

Виолета Иванова: Българите зад граница са жадни да покажат на света нашите красиви традиции

Автор: Ина Николова Нов рекорд за най-много изиграни български хора (106) от автентичен и нов български фолклор беше поставен в английския град Дарби. Това се случи на събитие, организирано на 21 май тази година от Асоциация "България" и Folk..

публикувано на 07.06.22 в 14:35