Всяка година около 1900 млади хора получават шанс да подобрят професионалните си умения, да развият личните си качества и да увеличат познанията си за ЕС чрез неговите програми за стажанти. Повечето европейски институции организират стажове за млади хора, завършили висше образование, които обикновено продължават между 3 и 5 месеца.
Стажовете се провеждат в широк кръг от области и предлагат отлична възможност запознаване отблизо с работата на ЕС. Съдържанието на работата зависи до голяма степен от ведомството, в което се провежда стажът. Предлагат се възможности в областта на конкурентното право, човешките ресурси, политиката за околната среда, комуникациите и много други. Процедурите за подбор на стажанти се извършват самостоятелно от институциите и агенциите на ЕС.
Парламентът предлага в своя секретариат няколко варианта за стажове, чрез които предоставя възможност за професионално обучение и за придобиване на повече познания за това какво е Европейският парламент и с какво се занимава.
Кандидатите за стаж трябва: да са на възраст над 18 години; да притежават университетска диплома(и); да отговарят на изискванията за владеене на език; да представят валидно извлечение от регистъра за съдимост; да не са работили повече от два последователни месеца в институция или орган на ЕС; да не са участвали в посещения с изследователска цел за старши или младши изследователи шест месеца преди началото на стажа.
За условията и съвети към кандидате разказа Теодор Стойчев, ръководител на бюрото на ЕП в България. Той обясни, че е от изключителна важност и голямо значение добре подготвеното мотивационно писмо, в което кандидат-стажантите да аргументират своята мотивация за кандидатстване и с какво биха допринесли за развитието на институцията, за която кандидатстват.
Възможностите, които дават стажантските програми, са не само в професионален, но и в личен план, сподели Росица Лилова, един от стажантите в ЕП. Стажът ти дава шанс да излезеш от зоната си на комфорт, сблъсквайки се с ежедневни предизвикателства и справяйки се с отговорни задачи, посочи още Лилова.
Едно от най-важните условия при кандидатстване е прецизното подготвяне на документите, тъй като се кандидатства онлайн и първото впечатление, което прави всеки кандидат- стажант, е чрез тях, подчерта Десислава Тодорова, стажант в ЕП.
През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..
Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени. Вече пет последователни години в българските..
Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..
Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..
Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..
Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..
Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми. Лидерите ще обсъдят..
С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..
България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..
Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net