Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паролата за първи април е "Светът е оцелял, защото се е смял"

Паролата за първи април е: "Светът е оцелял, защото се е смял." Думите на Радой Ралин отдавна са мото на Музея на хумора и сатирата в Габрово. Измина малко повече от година, откакто "Веселата къща" затвори врати за първи път в историята си. На живо или онлайн на Първи април в Габрово е празнично. Днес един от главните виновници за празничната суматоха е Музея на хумора и сатирата. 

В предаването "По първи петли" Светлана Михайлова разказа: "Празникът по случай Деня на шегата започна още на 28 март с виртуално гостуване на две български училища в чужбина - училище “Пейо Яворов” в Брюксел и училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк. Пред учениците представихме две от най-популярните образователни програми на Музея: „Габровски хумор“ и „Карнавал“. Включиха се 30 семейства от училището в Брюксел и над 60 семейства от училището в Ню Йорк. 1 април винаги е бил ден на отворените врати в Музея на хумора. Подарявали сме усмивки на стотици български деца, а това, че те се забавляваха в залите на Музея бе най-голямата ни награда. Изненадата за тях е онлайн участието на любимия илюзионист и приятел на Музея - Дани Белев - габровец, с прекрасно чувство за хумор. Габрово освен Столица на хумора е и града, в който се провежда най-голямото магично събитие в България - "Златна котка". Музеят ще изненада своите почитатели и с интернет изложбата „Quo vadis?”- латински сентенции с графичен коментар от Борис Димовски, която ще бъде публикувана във фейсбук страницата. Въпреки, че карикатурите са рисувани през 80-те, а самите сентенции са на над 2000 години, изложбата е актуална и днес", уточни Михайлова.

Първи април е подходяща дата да припомним историята на "Златният кос". Първият фестивал на хумористичната и сатирична песен в България е създаден от редакция "Хумор, сатира и забава" на програма "Христо Ботев" на БНР. Началото е през 1975 ми припомня един архивен запис с Борис Арнаудов, направен през 2010 година. Намерих го, за да ви припомня, че днес Фестивалът трябваше да отпразнува своите 46 години радиовреме, но и той като повечето артисти участвали в него отлетя и се превърна в спомен...

"Хората никога не са доволни от настоящето, имат малко надежди за бъдещето, затова украсяват невъзвратимото минало с всички цветове на въображението си." Авторът на тези думи е Александър Сергеевич Пушкин. Припомни ги Виолета Бончева. Администраторът на сайта "Приятели на списание птици в нощта" е позната и обичана поетеса, преводач, драматург и белетрист. По решение на Съдбата тази старозагорка е родена на Първи април.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В БНР беше открита изложба на участниците в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..

публикувано на 23.01.25 в 17:29

Кукленият театър в Сливен готви първата куклена премиера за тази година

Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен  за тази година е  по приказната класика на всички времена -  „Жабокът принц“ на Братя Грим.   Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..

публикувано на 23.01.25 в 13:17

Габровско хранилище на занаяти с история

Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия той успява да съхрани традиционни български занаяти.  "Когато през 2022 година от този свят си..

публикувано на 23.01.25 в 05:15

Димитър Митев за инициативите по повод 105-тата годишнина на ДТ „Гео Милев“, както и за театъра като духовна терапия

През настоящата  2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..

публикувано на 22.01.25 в 14:42

Музиката на Гершуин на сцената на Старозагорската опера

На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..

публикувано на 22.01.25 в 10:59

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15

Проф. Цочо Бояджиев ще представи изложба и книга в Музея на фотографията в Казанлък

На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Гео Милев - 130 години неспокойна душа

Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..

публикувано на 15.01.25 в 14:04