Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 % от бебетата в България са недоносени



10 % от бебетата в България се раждат недоносени и имат нужда от специалните грижи на неонатологичните отделения и престояват известно време в кувьози. По тази причина беше създадена кампанията "Капачки за бъдеще", по която до момента са закупени 22 кувьоза в цялата страна. Голяма част от оборудването в България е морално и физически остаряло и има нужда от подновяване с нови и модерни апарати. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" зам.-председателят на местния "Клуб за бъдеще" Милка Колдамова. Тя припомни, че кампанията вече е с фокус към осигуряването на детски линейки. Първите 4 автомобила вече работят. Петият се очаква да бъде бъде закупен в края на пролетта за Стара Загора и региона, добави Колдамова. 

Избрахме точно тази кауза, защото недоносените бебета са най-нежните и раними създания и имат нужда от специализирана помощ още с поемането на първата си глътка въздух, уточни инициаторката.

Предаването на събраните капачки от семействата става в две кампании през годината по места - напролет и наесен, като конкретните дни се обявяват допълнително. От една година в Стара Загора е разположен пункт за предаване на капачки целогодишно. Обектът с формата на сърце се намира на улица "Стефан Стамболов" №100, южно от стадион "Берое".

Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с Милка Колдамова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Д-р Пейчева: Назрял е моментът за сериозна здравна реформа – с участие на всички

На последния национален събор на Българския лекарски съюз основното послание беше, че здравната система е сериозно недофинансирана, особено болничната помощ, която вече трупа дефицит от над 200 милиона лева. Това каза за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 20.05.25 в 16:52

Затлъстяването - болестта на съвремието

Затлъстяването е резултат от нарушен енергиен баланс, когато приетата чрез храната енергия надвишава енергията, изразходвана чрез физическата активност. А и най-често използваният показател за оценка на теглото, това е индексът на телесна маса,..

публикувано на 20.05.25 в 14:28

Да инвестираме в медицинските сестри

Ако здравната система не инвестира в развитието и обезпечаването на медицинските специалисти много скоро няма да има кой да се грижи за пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ медицинската..

публикувано на 17.05.25 в 12:24

Електронното здравно досие: Ползва ли го лекарят, разбира ли го пациентът

От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...

публикувано на 13.05.25 в 14:16

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23