Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е кенгуру-грижа и има ли почва у нас?

Това е най-ефективният начин за включване на майките и бащите на недоносените деца в грижите за техните бебета

| обновено на 26.05.23 в 09:47
Снимка: БГНЕС

Недоносените бебета трябва да започнат кенгуру-грижа веднага след раждането, както и да се осигури контакт кожа-до кожа, без да бъдат поставяни в кувьоз, гласят новите препоръки на Световната здравна организация за грижата за бебетата родени преждевременно или с ниско рождено тегло. 

Каква е реалността обаче в България? За поредна година през месец май, в който отбелязваме Световния ден на кенгуру-грижата, от Фондация “Нашите недоносени деца” насочиха общественото внимание върху необходимостта от промяна в практиките в неонатологичните отделения в България. От фондацията за пореден път депозират писмо в Министерство на здравеопазването, с което изразяват притеснението си за затрудненията, свързани с прилагането на международно утвърдени практики и препоръки, с които все още се сблъскват майките и бащите на новородени в България: 

-Недостатъчно осигуряване на контакт кожа-до-кожа за новородените след раждането, което компрометира и ролята му като стимул за успешен старт на кърменето.

-Трудности или невъзможност за бащите да присъстват на раждането, независимо дали се касае за естествено раждане или Цезарово сечение.

-Ограничения на посещенията и за включване на родителите в грижите за бебето.

-Липса или ограничени възможности за прилагане на кенгуру-грижи за недоносените бебета.

-Дългосрочна раздяла и невъзможност за контакт между родители и бебета при престой в интензивно неонатологично отделение.

Нищо не се променя в тази насока през последните години, дори след COVID-19, сподели за Радио Стара Загора Маргарита Габровска от Фондацията "Нашите недоносени деца" като поясни, че това да се спразват препоръките е изцяло индивидуално на този етап и се случва само с определени лечебни заведения в страната, но веднъж опитали, тези отделения стават все по-склонни да го практикуват. 

В България тези неща се считат все още за прищявка, която би било добре, ако я има, но няма проблем и да я няма, разказа Габровска като посочи изводите от последните изследвания в тази насока като медицински доказателства в подкрепа на нуждата да се практикува "кенгуру-грижата".

В Стара Загора началникът на Клиниката по неонатология към УМБАЛ "Киркович" доц. Христo Мумджиев разкри, че в отделението е регламентирана възможността родителите да посещават своите деца, родени преждевременно. По думите му това е важно за спокойствието на самото семейство. Клиниката по неонатология към Университетската болница предоставя възможност на майката да остане известно време с преждевременно роденото си бебе преди изписване. 430 грама е теглото на най-малкото недоносено бебе, спасено в Клиниката. Около 60 недоносени бебета постъпват годишно в Университетската болница от съседните области Сливен, Ямбол и Хасково. За тази цел се ползва оборудвана линейка. Доц. Мумджиев подчерта, че Клиниката по неонатология разполага с нужната кадрова обезпеченост.
През месец март тази година неонатологичното отделение в МБАЛ Хасково получи дарение от Фондацията "Нашите недоносени бебета" -  реанимационна маса и кувьоз, като със събраните средства от предварителната кампания са закупени допълнително и две кислородни палатки. 
Завеждащият Неонатологичното отделение д-р Красимира Желязкова обясни за Радио Стара Загора, че не е нестандартно бащите да влизат в отделението, даже е практика при тях. Специалистът увери, че насърчават родителите да влизат при децата си, особено ако детето е в тежко състояние. Практиката показва, че бащите са не по-малко емоционални от майките в тези ситуации.

Кенгуру-грижата се използва за първи път в Богота, Колумбия през 1978 година по идея на д-р Едгар Рей Санабрия. Причината е липса на оборудване, кувьози и леглова база. Така лекарите решават да използват за спасяване на недоносените това, което е най-близо и лесно, а същевременно предлага възможно най-добрите условия – а именно, майчините обятия. Кенгуру-грижата се нарича още “утроба извън тялото”.

Многобройни проучвания, в продължение на повече от две десетилетия са показали, че това, което сега е известно като кенгуру-грижа, е най-доброто дори за доносените деца, но за недоносените важи с пълна сила. Когато са отделени от майките си, жизнените показатели на бебетата показват, че са в опасност (дишане, сърдечна честота, температура, нива на хормоните и др. не са стабилни), но когато са с майките си, бебетата започват да нормализират показателите си.

Майките били инструктирани да държат бебетата върху гърдите си 24 часа в денонощието, да спят заедно с тях, да им дават да сучат, когато поискат и да им говорят нежно. Резултатите били впечатляващи като много бебета оцелявали и се справяли с преждевременната адаптация сравнително бързо. Към днешна дата според проучванията 82 % от неонатологичните отделения в САЩ използват този метод.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44

Лекарските прегледи в селата ще продължат в община Нова Загора

Община Нова Загора има 31 села, но много от хората в тях са затруднени поради финансова невъзможност или отдалеченост от общинския център да получат навременен медицински преглед. По тази причина от миналата година Общината започна да работи по..

публикувано на 27.01.25 в 09:10

40% от българите са със затлъстяване

40% от българите са със затлъстяване, а с най-висока степен на заболяването са 25% от хората, показват данните от представително социологическо проучване. Лоша е тенденцията и при децата. България се нарежда на второ място в Централна..

публикувано на 25.01.25 в 12:37

Да кажеш „Здравей“ на новия живот - битието на акушерката

Таня Тодорова е акушерка от 14 години и е избрала тази професия, защото обича да помага на хората, а майките и бебетата са специални. Работи и към Училище за бременни. Да кажеш „Здравей“ и „Добър ден“ на новия живот е незаменимо, споделя тя..

публикувано на 21.01.25 в 16:28

1300 новородени в УМБАЛ „Киркович“

1298 бебета са се родили през 2024 година в УМБАЛ „Проф. Киркович“ в Стара Загора. Те са с 22 по-малко в сравнение с 2023 година. Броят на новородените е сравнително устойчив през последните години и се движи около 1300. Това съобщи в здравното..

публикувано на 18.01.25 в 12:05

За сестринството и милосърдието

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Българската асоциация на помощник-фармацевтите и на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите настояват за регулация на професиите им, както и за спешни мерки за решаване на..

публикувано на 16.01.25 в 16:33

Кошмарите и лошите сънища стават проблем, когато са често и с повтарящи се сюжети

Проучванията показват, че между 2 и 8% от възрастните сънуват кошмари или имат лоши сънища, а както знаем сънищата не могат да се контролират и да си пожелаем какво да сънуваме. В кошмарите се срещат преди всичко физическа агресия, преследване и поява..

публикувано на 14.01.25 в 14:41

Сънят е като карането на колело – трябва да се научим да го правим правилно

Сънят е ключът към здравето и щастието на децата, той е не по-малко важен от храненето. Това сподели сертифицираният консултант по детски сън Ангелина Ангелова в предаването „60 минути повече здраве“. „ Самостоятелното заспиване не е вродено..

публикувано на 14.01.25 в 11:55